ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 10:59

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi'nin, 700 bin TL'lik projesi desteklendi

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesinin, 700 bin TLlik projesi desteklendi


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı tarafından hazırlanan 7 proje, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenecek. Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı çerçevesinde biyoteknoloji alanında kabul edilen projelerin bütçesi ise 700 bin TL.

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı, hazırladığı projeler ve özel sektöre yaptığı analizlerle fabrika gibi çalışıyor. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Özoğul, bölüm olarak çalışma alanlarının su ürünlerinin besin kompozisyonu, kalitesi ve kontrolü, fonksiyonel su ürünleri, duyusal, kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik değerlendirme metotları ve yeni metot geliştirme, yeni ürün geliştirme, tuzlama, kurutma, dumanlama, marinasyon ve konserve gibi temel işleme teknolojilerinin uygulanması ve geliştirilmesi, su ürünlerinde kullanılan yeni teknolojik işleme yöntemleri, aroma, taze ve bozulmuş balık aromaları, işleme teknolojisindeki biyoteknolojik uygulamalar ve nanoteknolojinin su ürünlerinde kullanımı olduğunu söyledi.

ÖZEL SEKTÖRE ANALİZ YAPIYOR
Türkiye’deki sanayi, özel sektör ve üniversitelerin ihtiyacı olan birçok analizi yapabildiklerini de açıklayan Prof. Dr. Özoğul, “Gıdalarda kalite ve kontrol analizleri, ayrıca nem, kül, protein yağ, yağ asitleri, kolesterol, vitamin, pH analizi, tuz analizi, bitkilerde GC-MS etken madde analizi, mikrobiyolojik su analizi, toplam bakteri sayımı, koliform, fekal koliform, Escherichia coli gibi analizleri de yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER