ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 02:42

"Çözüme Doğru Barışı Kim İster Kim İstemez"


Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Başkan Vekili gazeteci yazar Sibel Eraslan, "Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin anlamadığı bir gerçek var. 'Bu çözümsüzlük devam etsin' diyerek ayak sürümek artık miadını doldurdu" dedi.

Eraslan, Şanlıurfa'da Star Medya Grubu tarafından belediye konferans salonunda düzenlenen "Çözüme Doğru Barışı Kim İster Kim İstemez" panelinde, çözüm sürecinde "kardeşlik hukukunu yeniden yapabilir miyiz-" sorusuyla insanların bir araya geldiğini, Türkiye'de yaşayan herkesin Akil İnsanlar Heyeti'nin içerisinde olduğunu söyledi.

Kangren olmuş bir sorunun çözülmesini istediklerini, can kaybına daha fazla tahammül edilemeyeceğini vurgulayan Eraslan, "Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin anlamadığı bir gerçek var. 'Bu çözümsüzlük devam etsin' diyerek ayak sürümek artık miadını doldurdu. Çözümsüzlükle hiçbir yere gidilmiyor ve kilitleniyor. Halbuki Türkiye'nin çok büyük atılım yapma kapasitesi, gençlerimizin çok daha müreffeh yarınlarda yaşama imkanı var. Öyleyse biz bunu sağlamak için çözümsüzlüğü kırmak zorundayız" diye konuştu.

Çözüme karşı olanların herhangi bir önerisi bulunmadığını ifade eden Eraslan, "Peki ne yapalım' dediğimizde bir çözüm önerisi yok. Çözümsüzlükte bir ısrar var. Peki nedir bu çözümsüzlüğün bize faturası, daha çok ölüm, daha çok ölüm. Çözümsüzlük başka hiçbir şey getirmiyor" dedi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Mehmet Ocaktan da Türkiye'nin, son 30 yılın sorununun çözümüne yönelik tarihi bir süreçten geçtiğini belirtti.

Çözüm sürecinin karşısındakilerin Türkiye'nin demokratikleşmesine, vesayet döneminin bitmesine karşı çıkanlar olduğunu öne süren Ocaktan, "Kimler Türkiye'nin demokratikleşmesine, geçmiş ve yakın tarihindeki karanlık dönemlerinin yargı önünde hesaba çekilmesine ve geçmişiyle yüzleşmesine karşı çıkmışsa, eski Türkiye'nin yanında olmuşsa, aslında şimdi çözüme karşı olanlar da onlardır" diye konuştu.

Belediye Başkanı Fakıbaba

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Şanlıurfa'nın her türlü etnik kökeni içerisinde barındırdığına dikkati çekerek, çözüm sürecinin kentin gelişmesine olumlu katkı sağladığını söyledi.

"Urfa sadece Türklerin olsaydı Urfa olamazdı. Urfa sadece Kürtlerin olsaydı Urfa olamazdı, Urfa sadece Arapların olsaydı Urfa olamazdı" diyen Fakıbaba, "Türk'ün, Kürt'ün, Arap'ın mozaik halinde yaşadığı Urfa, Urfa'dır. Çözüm sürecine bütün hemşehrilerimizin destek vereceğine yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Star Gazetesi yazarları Elif Çakır, Nuh Yılmaz ve Mustafa Akyol'un da konuşmacı olarak yer aldığı panele Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Mahmut Kaçar, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ile vatandaşlar katıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER