ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:59

"Çözüm sürecinde kadınlarda insiyatif almalı"


Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu Başkanı Deniz Ülkü Arıboğan, çözüm sürecinde kadınlarında rol alması gerektiğini söyledi. Arıboğan, dünyada savaşı teşvik eden tek şeyin androjen hormonu olduğunu belirterek, "Bu hormon, bir horozlarda bir de erkeklerde var. Bu hormondan arındırılmış bir ülkede yaşasak; savaşların, çatışmaların olmadığı bir dünyada yaşayabilirdik." dedi.

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu Başkanı Deniz Ülke Arıboğan, Mustafa Arıboğan, Hayrettin Karaman, Hülya Koçyiğit, Mithat Sancar, Levent Korkut ve Ali Bayraktar Bursa Hilton Otel’de kadın kanaat önderleriyle bir araya geldi. Deniz Ülke Arıboğan, dünyada savaşları teşvik eden tek şeyin androjen hormonu olduğunu dile getirdi.

Arıboğan, şöyle konuştu: "Ve bu hormon, bir horozlarda bir de erkeklerde var. Ve onlardan arandırılmış bir ülkede yaşasak, bu kadar savaşların çatışmaların olmadığı bir dünyada yaşayabilirdik. Bunu da teorik olarak modellemeye başlıyorlar. Gerçekten de bilimsel bir teori olarak ortada duruyor. Dünyada bunu savunan isimler var. Kadınların siyasete bakışı da, eğer erkekleri taklit etmezlerse yani, bıyıkları olmayan kadınlar gibi davranmazlarsa bambaşka bir yere doğru gidebiliyor. Çok daha duyarlı, çok daha diplomatik, çok daha söze dayanan bir noktaya gidebiliyor. Çünkü kadın doğası gereği kaba güce başvurarak bir şey elde etme gücü olmadığı için başından itibaren bir sözel güce sahip. Ve sürekli denetleme politikasına sahip."

Kadınların böyle bir süreçte inisiyatif alması gerektiğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Arıboğan, "Silahların susması, sadece PKK'nın silahlarının susturması olarak değerlendirilmemeli. PKK bitiyor, Reyhanlı'da başka bir bomba patlayabiliyor. Yani biri biter, biri başlar. Önemli olan çatışmadan arındırılmış adaletli bir toplum üretebilmek." diye konuştu.

TABUTLU PROTESTO

Bu arada aralarında işçi Partisi, TGB ve Türkiye Kamu-Sen üyelerinin bulunduğu bir grup, Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölge Komisyonu toplantısının yapıldığı otelin önüne silah çelenk ve temsili şehit tabutu koydu. Protestocu grup, bir dakikalık saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okudu. Grup adına Ülkü Ocakları ve Türkiye Kamu-Sen yöneticileri birer açıklama yaptı. Grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER