ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:49

"Çözüm sürecinde herkes üzerine düşeni yapmalı"

"Çözüm sürecinde herkes üzerine düşeni yapmalı"


BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, çözüm sürecinin hassas olduğunu belirterek, “AKP’nin anti demokratik tutum ve yaklaşımları bizde kaygı uyandırmaktadır.” dedi.

BDP Diyarbakır il binası önünde basın açıklması düzenleyen Yılmaz, çözüm sürecinde herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini söyledi. BDP olarak üzerlerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirdiklerini belirten Yılmaz, ancak aynı hassasiyeti hükümetten ve AKP’den göremediklerinden yakındı. Yılmaz, “Umuyoruz ki onlar da süreci bu hassasiyetle takip eder ve eski akıllarını zihniyetlerine bir kenara bırakır, Türkiye’nin demokratikleşmesi, Orta Doğu’nun demokratikleşmesi noktasında çaba ve emek içinde olurlar.” diye konuştu.

21 Mart’ta Diyarbakır’da gerçekleşen Nevruz'u tarihi bir gün olarak değerlendiren Yılmaz, Öcalan’ın verdiği mesajların yeni bir sürecin başlangıcı olması açısından umut oluşturduğunu kaydetti. ‘AKP mesaja karşılık vermesi beklenen demokratik adımların aksine savaş uçaklarının uçuşunda hiç değişim olmadı’ diyen Yılmaz, “Şiddet yöntemleriyle çözüm anlayışı istek ve zihniyeti devam etmektedir. Bu zihniyetin sonucu Nevruz öncesi ve sonrasında olmak üzere sadece Diyarbakır’da BDP’ye üye ve çalışan, gözaltına alınmış ve bunlardan 6 kişisi tutuklanmıştır. Biz BDP olarak, sürecin hassasiyetinin bilincindeyiz. Bu bilinçle sürece yaklaşırken, AKP’nin anti demokratik tutum ve yaklaşımları bizde kaygı uyandırmaktadır.” şeklinde konuştu. Yılmaz, herkesin sürece dört elle sarılması gerektiğini vurguladı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER