ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 20:18

Çözüm süreci Van'daki 1 Mayıs kutlamalarına yansıdı

Çözüm süreci Vandaki 1 Mayıs kutlamalarına yansıdı


Çözüm süreci Van'daki 1 Mayıs kutlamalarına yansıdı. Van'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü renkli görüntülere sahne oldu. Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen sendikalar toplu olarak yürüyüşe geçtikten sonra ellerindeki karanfilleri başta polis ve askerler olmak üzere tüm vatandaşlara dağıttı.

KARANFİL VEREN ÇOCUĞA POLİS ŞAPKA VE TELSİZİNİ VERDİ

Van'da 1 Mayıs'ta en ilginç görüntüyü babasıyla birlikte yürüyüşe katılan 7 yaşındaki Taylan Tunç verdi. Yürüyüş sırasında elindeki çiçekleri polislere veren Taylan Tunç, polislerle şakalaşmayı da ihmal etmedi. Polislerin şapka ve telsizini elini alan Taylan, mandala basıp anons yapmayı da unutmadı. Van'daki 1 Mayıs'ta en dikkat edici unsur yürüyüşün yapıldığı geçiş güzergahındaki polislerin ellerinde silah olmamasıydı. Yürüyüş sırasında hamal arabasıyla yük taşıyan 24 yaşındaki Soner Göl ise bayramdan haberi olduğunu ancak ekmek parası için bu günüde çalışarak geçirmek zorunda olduğunu söyledi.
Bu arada mitingin yapılacağı alana vatandaşlar aranarak alındı. Miting sözde demokrasi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Miting alanında bulunan Anti Kapitalist Müslümanlar Derneği üyelerini açtığı 'Allah, Ekmek, Özgürlük','Abdestli kapitalizme hayır' yazılı pankartlar ile BDP ve Che Guevara'nın fotoğraflarının bulunduğu bayraklar ilginç görüntü oluşturdu.

Yapılan konuşmaların ardından, Van Valisi Münir Karaloğlu ve İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul'un "Tüm işçilerimizin 1 Mayıs işçi bayramını kutlar, sağlık mutluluk ve huzur dolu bayramlar dileriz" mesajı okundu. Mitingte vatandaşlar yerel müzik gruplarının şarkıları eşliğinde halay çekip gönüllerince eğlendi. Kutlamalar olaysız bir şekilde sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER