ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 12:13

Çözüm süreci Şırnak'ta yatırımları arttırdı


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ekonomik ve sosyal alanda hayatı canlandıran çözüm süreci, Şırnak'ta sanayi alanındaki yatırımları artırdı.
Yapımına 2008 yılında başlanan ve geçtiğimiz yıl hizmete giren Cizre İsmail Ebul-İz OSB'de kurulan 3 fabrikada 180 işçi çalışırken, kısa süre sonra üretime geçecek 5 fabrika ile bu sayının 500'ü bulması bekleniyor.
Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Süleyman Çağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şırnak'ın yatırım teşvikleri kapsamında altıncı bölgede olduğunu ve yatırımcılara her anlamda ciddi desteğin sunulduğunu anımsattı.
- "OSB'nin 27 parselini tamamen tahsis ettik"
Çözüm süreci ile Şırnak'a gelen yatırımcıların kar edeceğine inandığını dile getiren Çağlı, süreçle yeni yatırımların başladığını kaydetti.
Çağlı, üç fabrikanın şu an faaliyette olduğunu belirterek "5 tanesi de bir ay içerisinde faaliyete girecek. İnşallah çözüm süreciyle yatırımlar artacak. Şu anda OSB'nin 27 parselini tamamen tahsis ettik. Bu firmalar da yakın sürede yatırım yapmaya başlayacak. Buralar, çatışmaların olduğu bir yerdi. Ama şu anda silahların sustuğu, huzurun geldiği bir yer. Buralarda artık yatırımcıları bekliyoruz" dedi.
- İstihdam taahhüdünde yüzde 31'lik artış
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Şırnak Koordinatörü Faik Buğday da ajansın TR-3 sorumluluk alanındaki Mardin, Şırnak, Batman ve Siirt'te geçen yılın ilk altı ayında alınan yatırım teşvik belgesi sayısının 37 olduğunu, bu yılın aynı dönemde alınan yatırım teşvik belgesinin ise 111'e ulaştığını bildirdi.
Buğday, çözüm sürecinin devam etmesiyle yatırımlarda patlama yaşanacağını düşündüklerini ve yatırımlarda geçen yıla göre 3 katı bir artış olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:
"Aynı zamanda istihdam taahhüdünde de yüzde 31'lik artış söz konusu. Bu anlamda çözüm sürecinden çok umutluyuz. Allah'ın izniyle çözüm süreci sekteye uğramazsa bölgemizde yatırım ve ihracat alanında patlama olacağını düşünüyoruz. Bilindiği gibi sermaye güvenli liman arar, huzur arar. Arkamızda Cudi ve Gabar dağları var. Artık huzur olduğu için bu dağların ön tarafına işadamlarımız yatırıma geliyor. Şırnak gelişme parametreleri, yatırım dinamikleriyle 2023 yılı 500 milyar dolar projeksiyonuna katkı yapacak illerin başında geliyor. Bu yatırımlar, genç nüfusun istihdamına da olumlu yansıyor. Şuanda OSB' birinci kısmı doldu. Ama ikinci kısımda ve Şırnak OSB'de parseller var. Yatırımcılarımızı davet ediyoruz. Ortadoğu pazarına çok yakın bir noktadayız. 150 milyon dolarlık çok yakın bir pazarımız var. Buraya Habur Sınır Kapısı ve yeni açılan havalimanımız yakın. Yakında demiryolu da geçecek. Yatırımcı için cazip olan birçok noktamız var."
OSB'de dekoratif parke taşı tesisi kuran yatırımcılardan Servet Üren ise çözüm sürecinin kendilerinde bir özgüven oluşturduğunu anlatarak, bölgede artan yatırımlarla işsizliğin azaldığını ifade etti..
DİKA ve devletin sağladığı imkanlarla faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Üren, şunları söyledi:
"Bölgede daha önce işsizlik vardı. DİKA ve devletimizin sunduğu imkanlarla OSB'de yaklaşık 16 dönümlük alanda kurduğumuz tesiste faaliyet gösteriyoruz. Millet nereye, niye yatırım yapacağını bilmiyordu. Oluşan özgüven biz yatırımcıları motive ediyor. Bununla birlikte işsizlik azalıyor. Bunun bizimle sınırlı kalmasını istemiyoruz. Türkiye'nin her tarafından buraya yatırımcının gelmesini istiyoruz. Kayseri'den, İstanbul'dan buraya malzeme göndermesinler, gelsinler burada üretsinler. En azından hem ülke ve hem kendileri kazanır. Nakliyeden de kurtulmuş olurlar. Ülkemiz Irak'a büyük oranda ihracat yapıyor. Bu mallar Cizre ve Silopi'den geçiyor. Cizre'de böyle bir imkan var, lütfen gelin bunu değerlendirin. Hem işsizliğe çare olursunuz hem de ihracatı hızlandırırsınız."
Cizre İsmail Ebul-iz OSB Müdürü Muad Elçi de yakın zamanda yatırımcıların kalifiye eleman sorununu çözmek için OSB'de bir meslek lisesinin kurulması için girişimde bulunacaklarını ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER