ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:33

Çözüm süreci Siirt'te inanç turizmini canlandırdı


Siirt'in inanç turizmi açısından önemli merkezlerinden Aydınlar ilçesi ile Veysel Karani türbesinin bulunduğu Baykan ilçesi huzur ortamını fırsat bilen binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.
Çözüm sürecinin beraberinde getirdiği huzur ortamı Siirt'te inanç turizmine yönelik ilgiyi artırdı. Geçmişte güvenli olmadığı gerekçesiyle tercih edilmeyen bölge illerine yönelik ilgi her geçen gün artarken Siirt'te bu ilgiden payını alıyor.
Siirt'in inanç turizmi ile adını duyuran Aydınlar ve Baykan ilçesi daha önce hiç olmadığı kadar yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.
- Turizmde canlanma
Ziyaretçilerin yoğun ilgisini değerlendiren Veyselkarani Beldesi Belediye Başkanı Servet Gülmez, beldeye her yıl gerçekleştirilen ziyaretlerin bu yıl katlanarak arttığını belirterek, bunda çözüm sürecinin etkili olduğunu söyledi.
Gülmez, her yıl mayıs ayında günlük yaklaşık 4 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl özellikle cuma günleri 10 binleri bulduğuna dikkati çekerek, "Beldemizde günün her saatinde yerli ve yabancı ziyaretçi görmek mümkün. Turizmdeki bu canlanmayı çözüm sürecinin beraberinde getirdiği huzur ortamına bağlıyoruz. Güvenlik kaygısını atlatan vatandaşlar artık bölgede rahatça gezebiliyor" dedi.
- "Aydınlar 5 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor"
Aydınlar Belediye Başkanı Mesut Memduhoğlu, inanç turizmi kapsamında ilçeye yönelik artan ilginin çözüm sürecinin sağladığı huzura bağlı olduğunu belirtti.
Memduhoğlu, çözüm süreci ile inanç turizminde çok büyük bir rahatlama gözlediklerini anlatarak, "2 bin nüfuslu Aydınlar ilçesi 5 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bu ziyaretler özellikle son 3 aydan bu yana arttı. Çözüm süreci bölgede ciddi bir rahatlama sağladı. Vatandaşlar artık rahat bir şekilde ilçemizi ziyaret ederek, inanç ve kültür turizmi yapabilmektedir" dedi.
- "Bu yoğunluk mutluluk veriyor"
Siirt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Davut Okçu, Siirt'in inanç turizmi açısından önemli merkezlerinden olan Aydınlar ve Baykan ilçelerine ilginin her geçen gün arttığını söyledi.
"Veysel Karani Hazretleri'nin ne kadar büyük bir değer olduğunu bu kalabalıktan anlamak mümkün" diyen Okçu, bu ilgide çözüm sürecinin sağladığı huzur ortamının büyük payı olduğunu vurguladı.
Okçu, bölge illerinden de Siirt'e yönelik ziyaretlerin arttığına dikkati çekerek, şöyle dedi:
"Bu yoğunluk son derece mutluluk veriyor. Doğu ve Güneydoğu'nun farklı il ve ilçelerinden de insanlar buraya akın ediyorlar. Toplumun her kesimince gerçekleştirilen bu ziyaretlerin sürmesini diliyoruz. Bu ziyaretlerin hem turizme hem de barış içerisinde yaşamamıza katkıda bulunmasını diliyoruz."
Batman'dan Siirt'e gelen Edibe Ak, çözüm sürecinin herkesi olduğu gibi bölgede yaşayan vatandaşlar olarak kendilerini de rahatlattığını anlatarak, artık rahatça istedikleri bölgeyi ziyaret edebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER