ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 22:08

Çözüm süreci buluşması


Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti üyesi ve Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, "63 kişi her türlü sorumluluklarını bir tarafa bırakarak, ülke sorunu olarak kabul ettikleri halkın aydınlatılması meselesini kendilerine dert edindiler ama burada hükümetin onlara destek olması gerekir" dedi.
     Bodrum Cemevi'nin temel atma törenine katılan Doğan, gazetecilerin çözüm süreci ile ilgili sorularını yanıtladı.
     Başbakan Erdoğan'ın eleştirileri, soruları göz önünde bulundurması gerektiğini ifade eden Doğan, "Başbakan halkı daha çok aydınlatabilecek, eğer aydınlatmayı bu safhada uygun bulmuyorsa siyasi parti liderlerini mutlaka davet ederek asgari bilgileri vermesi gerekiyor diye düşünüyorum" diye konuştu.
     Bunun takdir hakkının kullanılması değil, demokratik zorunluluk olduğunu vurgulayan Doğan, "Demokrasilerde devlet herkesin, her vatandaşın devletidir. Eğer yeni anayasa projesiyle devletin yapısında önemli bir değişikliğe doğru gidiliyorsa bununla ilgili bilgileri, en azından yurttaşların kanaatlerinin ifade kanalını oluşturan siyasi partilerin liderlerine bilgi verilmesi zorunluluktur" diye konuştu.
     Bunun yapılmaması halinde "Akil insanlar" denilen grupların halkı aydınlatma çabalarının istenilen sonuca varmayabileceğine işaret eden Doğan, şöyle konuştu:
     "Ona dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü 63 kişi her türlü sorumluluklarını bir tarafa bırakarak, ülke sorunu olarak kabul ettikleri halkın aydınlatılması meselesini kendilerine dert edindiler ama burada hükümetin onlara destek olması gerekir. Hükümetin siyasi partilerle görüşüp, bir masa etrafında toplanarak kendi aralarında barış sürecini başlatması gerekiyor. Böylece akil insanlar barış süreci ile ilgili halkı daha rahat bilgilendirebilir ve çalışmaları daha verimli olur."
     Temeli atılan Bodrum Cemevi'ne de değinen Doğan, Bodrum'un açılacak cemevi ile başka bir nitelik kazanacağını söyledi. Bodrum'a turizm ile gelen insanların bundan etkileneceğini dile getiren Doğan, özellikle turizm alanında gelen yüz binlerce insanın ülkelerine dönerken İslamın başka bir yorumunun, başka bir uygulamasının olduğunu göreceklerini, bunu ülkelerine götüreceklerini ifade etti.
     Törene katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ise çok hayırlı bir iş için Bodrum'da bulunduklarını belirterek, "Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimizin sorunlarına, sıkıntılarına samimi yaklaşmamızın bir göstergesi olarak bu karara destek verdiğimizi göstermek, yanlarında olmak için buradayız" dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER