ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 15:39

Çözüm Süreci Araştırma Komisyonu Eskişehir'de


Çözüm komisyonu olarak bilinen 'TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu' çözüm sürecini anlatmak için Eskişehir'e geldi.Komisyon Üyeleri, terörde mağduriyet yaşan şehit ailesi, gazi ailesi ve oğulları dağda olan iki aile ile bir otelde bir araya gelecek. Komisyon üyeleri, görüşmede söz konusu ailelere çözüm sürecini anlatarak, fikir alışverişinde bulunacak.

AK Parti ve BDP Milletvekilleri ile bir Mülkiye Müfettişi'nin de yer aldığı TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi 6 kişi, Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e geldi. Öğle saatlerinde kente gelen heyet, ilk olarak Eskişehir Valiliğini ziyaret etti. Komisyon üyeleri öğle yemeği sonrasında, önceden belirlenen şehit, gazi ve oğulları dağda olan iki aile ile görüşmenin yapılacağı otele geçti. Komisyon üyeleri, burada bir şehit ailesi, bir gazi ailesi ile oğulları dağa çıkan iki ailenin fertleri ile bir araya gelecek. Söz konusu terör mağduru ailelerin fertleriyle çay içip yüz yüze görüşecek olan komisyon üyeleri, onlara çözüm sürecinin ne ve hangi aşamada olduğunu, toplumsal barış yollarını, ülkeye ve insanlara olan katkısını anlatacak. Komisyon üyeleri, terör mağduru ailelerin istek ve taleplerini de dinleyerek, onlarla konuyu ilişkin fikir alış verişinde bulunacak. Görüşmeye Eskişehir Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı Başkanı İrfan Çetinkaya'da davet edildi. Komisyon üyelerinin Çetinkaya ile de görüşeceği öğrenildi.

Ailelerle görüşmeleri kapsamlı olarak süren komisyon üyeleri, daha sonra kentten ayrılacak. Komisyon üyeleri, ailelerle yaptıkları görüşmeleri bir rapor haline getirip, TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi Komisyonu'na sunacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER