ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:58

Çözüm Komisyonu Cizre'de


AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Çözüm komisyonu olarak bilinen 'Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu' heyeti Şırnak'ın Cizre İlçesine geldi. Cizre'de ilk ziyaretini gerçekleştirilen heyet, çözüm süreciyle ilgili halkın nabzını tutacak.

Cizre, Şırnak, Hakkari ve Van'da vatandaşlarla fikir ve görüş alışverişinde bulunacak olan heyet Cizre'ye vardı. Özellikle terör nedeniyle mağduriyet yaşamış kesimlerle görüşecek heyet, Cizre Öğretmenevi'nde konaklandı. Halkın nabzını tutacak olan çözüm komisyonu, görüşmelerin ardından rapor halinde TBMM'ye sunulacak.

Cizre'ye gelen heyet içerisinde bulunan Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, "Çözüm komisyonu olarak halkımızı dinlemeye geldik. Bugün komisyonumuzun bazı üyeleri Ege bölgesinde ziyaretlere başladılar. Biz de Şırnak, Van ve Hakkari illerimizde bu süreçten mağdur olmuş vatandaşlarımızı dinleyeceğiz. Halkımızın taleplerini alacağız. Raporlarımızı yaparken tabiî ki de halkımızı dinlememiz gerekiyor. Bu açıdan buradayız. Bölgede incelenmek üzere halkımızın taleplerini dinlemek için buradayız." dedi.

'BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI ARTIK DAĞLARDA YAŞAMAYACAK'

Bu ülkenin çocukları artık dağlarda yaşamayacaklarını söyleyen Vekil Mehmet Metiner, "Bölgedeki bu barış kalıcı hale gelsin. Biz komisyon olarak bunun için buradayız halkımızla görüşeceğiz. Tüm dağlarımıza barış gelecektir. Bu ülkenin çocukları artık dağlarda yaşamayacak. Siyaset yapmak isteyenlerin önünü açacağız. Sorunun çözümü siyasettir. Sorunlarımızı konuşarak, siyaset yaparak çözebiliriz, Kürt meselesini de, PKK meselesini de. O yüzden çocuklarımızın dağda kalmalarına gerek yok. Dağdan inmek isterlerse, siyaset yapmak isterlerse, silahlarını bırakıp inmek isterlerse hem ailelerine kavuşmalarını sağlayacağız, hem de siyaset yapmalarını sağlayacağız. Türkiye hızla oraya doğru gidiyor. Bu sürece herkesin katkı sağlanması gerekiyor." diye konuştu.

Bölgeye gelen heyette; Milletvekili Özdemir'in yanı sıra Komisyon Başkanı Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Diyarbakır Milletvekili Mehmet S. Hamzaoğulları, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ve Van Milletvekili Fatih Çifti yer alıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER