ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 16:19

Çorum'daki trafik kazası


Çorum'da anne ile oğluna otomobiliyle çarpması sonucu annenin ölümüne, oğlunun da yaralanmasına neden olduğu iddia edilen kadın sürücü hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Yaklaşık 2 ay önce Osmancık Caddesi'nde yolun karşısına geçmeye çalışan Hilal Seydim (24) ile kucağındaki oğlu Berat Seydim'e (4) çarparak, anne Hilal Seydim'in ölümüne, oğlunun da yaralanmasına neden olduğu iddia edilen otomobil sürücüsü Nurhayat Bacak (39) hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Dava hakkında hazırlanan iddianamede, "kavşaklara yaklaşıldığında hızın düşürülmesi kuralı" ile "yayalara geçiş üstünlüğünün sağlanması kuralı"nı ihlal ettiği ve bu nedenlerle "taksirle ölüm ve yaralanmaya neden olduğu" gerekçesiyle sürücü Nurhayat Bacak'ın 15 yıla kadar hapsi istendi.
Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, otomobil sürücüsü tutuksuz sanık Bacak katılmazken, kazada ölen Hilal Seydim'in eşi Şaban Seydim müşteki, kazada yaralanan oğlu Berat Seydim ise mağdur sıfatıyla hazır bulundu.
Mahkeme Başkanı, duruşmada önce Şaban Seydim'e söz verdi.
Kazanın olduğu sırada iş yerinde bulunduğunu ifade eden Seydim, "Olayı beni telefonla arayan yakınlarımdan öğrendim. Eşimin ölümüne, oğlumun yaralanmasına neden olan kazayla ilgili sürücüden şikayetçiyim" dedi.
Babasının ifade verdiği sırada yüksek sesle yanındakilere bir şeyler söylediği gözlenen 4 yaşındaki Berat Seydim'in, yakınları tarafından ağzının kapatılarak susturulmak istenmesi üzerine, Mahkeme Başkanı duruma müdahale ederek, Berat'ın yakınlarına, "Hayır, çocuğu susturmaya çalışmayın, ona serbest" ifadesini kullandı.
Şaban Seydim'in ifadesinin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı, Berat'ın yaşının küçük olması nedeniyle dinlenmesine gerek olmadığını söyledi.
Kaza yerinde keşif yapılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.
- Olay
18 Aralık 2013'te Hilal Seydim, cips isteyen 4 yaşındaki oğlu Berat Seydim ile bakkaldan dönerken, Osmancık Caddesi'nde yolun karşısına geçtiği sırada Nurhayat Bacak'ın (39) kullandığı 19 HH 323 plakalı otomobilin çarpması sonucu oğluyla yaralanmıştı.
Kazanın ardından Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Hilal Seydim, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamış, oğlu Berat Seydim ise tedavisinin ardından taburcu edilmişti.
Gözaltına alınan sürücü Bacak ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER