ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 23:28

Çorum'da 'Kardeşlik İftarı'


Alevi ve Sünni vatandaşlar, Nefes Alevi-Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği'nin "Kardeşlik İftarı"nda buluştu.

Vali Sabri Başköy, kentteki bir otelde düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Yunus Emre’nin "Gelin tanış olalım" sözünü hatırlatarak, "İnsanlar birbirlerini tanımazsa, kapılarını, gönüllerini birbirlerine açmazsa, sofralarını, lokmalarını paylaşmazsa birbirlerini tanıma imkanına kavuşamazlar. Tanıyınca kaynaşma olur, kaynaşınca da araya fitne ve fesat girmez. O zaman tanışacağız ve kaynaşacağız" dedi.

Çorum'daki birlik ve beraberliğin artırılması gerektiğini vurgulayan Başköy, şöyle devam etti:

"Bu kardeşliğin, şu sofrada buluşmanın, bu aşı paylaşmanın, etle tırnak olmaya yan gözle bakana da 'boşuna uğraşma, bu kapılar sürmeli, sen bizi birbirimize düşüremezsin' dememiz lazım. Ama bunu sözle değil, kaynaşarak, kenetlenerek söylememiz lazım. 'Bazı sorunlarımız var, duygularımıza hakim olamıyoruz' diyen olabilir. Çanakkale'de nasıl 256 bin vatan evladı toprağa düştüyse, işte bu tablo için düştü. Bu bayrak daha aziz olsun diye düştü. O zaman gelecek nesiller, hem Türkiye'de hem dünyada 'biz de varız, onurlu ve gururlu bir şekilde bu memleketi temsil edeceğiz' diyorlarsa, onların hatırına bazı meseleleri derin dondurucuya koyalım, birbirimizi sevelim, sayalım ve şefkat gösterelim."

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri de insanların birbirlerini kardeş gibi görmesini tavsiye ederek, "Eğer böyle bakmıyorsak, Allah bize bu davranışımızdan dolayı kızar. Bu kardeşlik sofrası birliğimizi, dirliğimizi bozmasın, bozanlara dirlik vermesin. Biz bu akşam kardeşliği gösterdik" diye konuştu.

"Aynı behçenin farklı renkteki gülleriyiz"

Nefes Alevi-Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Genco Özkan ise kardeşlik iftarının önemine değinerek, "Bizler hangi renkte, hangi mezhepten olursak olalım, aynı bahçenin farklı renkteki gülleriyiz. Bu şekilde hareket etmeliyiz. Bu ülkenin Sünnisi, Alevisi, Şiisi, Caferisi ayrı ayrı bir araya gelmekteydi. Şükürler olsun ki son zamanlarda bu platformlar sayesinde bir araya gelebiliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Alevi Dedesi lokma duası, İl Müftüsü Mehmet Aşık da yemek duası yaptı, Kur'an-ı Kerim okundu.

İftar yemeğine Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, iş adamları ve davetli katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER