ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 18:14

'Çorum Olayları'nda hayatını kaybedenler anıldı


Çorum'da, 1980 yılında yaşanan 'Çorum Olayları'nda hayatını kaybeden 57 kişi için olayların 33'üncü yılında anma töreni yapıldı. Düzenlenen yürüyüşe çok sayıda vatandaş katılırken, atılan sloganlarda darbe yapanlardan hesap sorulması gerektiği belirtildi. Ayrıca, Çorum olaylarının dosyasının yeniden açılması gerektiği belirtildi.

Mayıs-Temmuz ayları arasında meydana gelen olaylarda 57 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca vatandaş yaralanmıştı. Çorum olaylarının ardından 33 yıl geçti. Onlarca vatandaş sokaklarda Alevi-Sünni kardeşliğine vurgu yaparken, ilde bulunan bazı sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda siyasi parti de anma törenine katıldı. Selamlama konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Alevi Kültür Merkezi Çorum Başkanı Nurettin Aksoy, 1980 darbesi öncesinde Çorum'da hayatını kaybeden vatandaşların anılması için toplanıldığını kaydetti.

Olayların faillerinin halen ortaya çıkartılmadığını ifade eden Aksoy, katliamlarla Türkiye'nin yüzleşilmesi gerektiğini söyledi. Kenan Evren'i kastederek mahkemede bazı kişilerin cezalandırıldığını dile getiren Aksoy, ''Ancak Çorum katliamı tam olarak aydınlatılmamıştır. Dosyalar yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır.'' dedi.

Çorum olaylarında babasını kaybeden Naime Nayman ise konuşma yapmak için çıktığı sahnede duygulu anlar yaşadı. Birlik vurgusu yapan Nayman, babası yaşamış olsaydı büyük katkılar sağlayacağını aktardı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Çorum olaylarının dosyasının yeniden açılması gerektiğini dile getirdi. Çorum'da yaşanan olayları lanetlediklerini kaydeden Geçmez, ''33 yıl sonra burada bir araya geldik. Sadece Çorum'da katledilenler için değil dünyadaki acı çeken tüm halklar için toplandık.'' diye konuştu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker ise dün Sivas'ta olduklarını bugün de Çorum'da yaşanan katliamlar için toplandıklarını söyledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER