ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:18

Çöplükte önce elektrik, sonra domates üretiliyor


Konya Büyükşehir Belediyesi, şehrin çöpünün toplandığı Aslım Katı Atık Sahası’nda geçen yıl başladığı elektrik üretiminden sonra domates üretmeye başladı. Belediyenin Aslım Katı Atık Depolama Sahası’nda kurduğu tesiste 26 bin haneye yetecek elektrik üretimi yapılırken tesislerde açığa çıkan ısı bölgede kurulan seralarda domates üretiminde kullanılmaya başlandı.

Konya’nın çöplerinin döküldüğü Aslım Katı Atık Sahası’nda 2 yıldır metan gazından elektrik üretimi yapıldığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, elektrik üretiminde açığa çıkan ısıyı değerlendirerek sera faaliyetlerine de başlandığını dile getirdi. Çöplükte meydana çıkan metan gazının elektrik enerjisine dönüştürüldüğü tesislerde üretilen elektrik enerjisinin 26 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğunu anlatan Başkan Akyürek, tesislerin ürettiği ısıyı değerlendirmek amacıyla da bölgede sera kurduklarını kaydetti. Başkan Akyürek, kurulan 1200 metrekare alana sahip serada domates üretimine başlandığını belirterek, "Katı atık sahamıza günlük bin 200 tona yakın katı atık geliyor, bundan elektrik üretmekteyiz. Elektrik enerjisini üreten firmamız bu konuda Konya için bir ilki başardı. Bu çalışmayla çevreye de katkı sağlamış oluyoruz. Elektrik üretiminde yanmadan dolayı açığa çıkan ısıdan faydalanabilmek için sera alanı test edildi. Isı ve debisine göre 30 ton domates üretim kapasitesi söz konusu. Elde edilen enerji tesisin ısıtılması ve aydınlatılmasında da kullanılıyor." dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan seraya 2 bin 700 domates fidesi dikildi. Aslım Katı Atık Sahası’nda çöpler elektrik enerjisine dönüştürülerek ekonomiye ve çevreye katkı sağlanırken; açığa çıkan enerji serada değerlendirilerek yıl boyu domates üretimi yapılmış olacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER