ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 14:46

Çöpler enerjiye dönüşecek

Çöpler enerjiye dönüşecek


Rus işadamları, Trabzon ve Rize’nin çöplerinden enerji üretmek için girişimlere başladı. Bu amaçla Trabzon’a gelen Rus işadamı Boris Yurchenko ve beraberindeki heyet, Trabzon-Rize Katı Atık Birliği (TRABRİKAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da yürüten Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüştü.

Vali Recep Kızılcık, Rus heyetin çöplerin enerjiye dönüştürülmesi için yapılacak olan çalışmaları değerlendirmek üzere şehri geldiğini belirtti. Trabzon ve Rize’nin oluşturduğu TRABRİKAP’ın topladığı katı atıklardan en az 10 megavatlık bir enerji üretim tesisinin kurulmasının planlandığını anlatan Kızılcık, “Sürdürülebilir şehirler oluşturma noktasında şehrimizin marka bir şehir haline gelmesi için çabalarımız sürüyor. Bu görüşmelerin sizlerle kurulabilecek karşılıklı işbirliğini geliştireceğini ve Trabzon’un marka şehir olmasına katkı sağlayacağını ümit ediyorum.” dedi.

Rus işadamı Boris Yurchenko da Trabzon’u daha fazla güzelleştirmek için projenin gündeme geldiğini kaydetti. Kendilerinin de bu konuyu görüşmek için Trabzon’a geldiklerini ifade eden Yurchenko, “Buradaki en önemli görevimiz bu projeyi yaparken doğaya zarar vermeden bu olayı çözmek ve bu şehri güzelleşmesine katkı sağlamaktır. Bu çöpü güzel ve verimli bir şekilde enerjiye dönüştürerek insanların kullanımına sunmak istiyoruz.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER