ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 14:39

ÇOMÜ'de akademik personel sayısı bin 600'e ulaştı


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)'nde akademik personel sayısı bin 600’e ulaştı. Son üç yıldaki artış yüzde 34 civarında olurken 2014'te bin 750’yi geçmesi bekleniyor.

Hızla büyüyen üniversitenin akademik personel durumu hakkında açıklama yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, 2015 hedeflerinin tutmasıyla birlikte sayıdaki iyileşme oranının yüzde 50’yi bulacağını söyledi. ÇOMÜ’nün uzun yıllar akademik personel eksikliği çektiğini ve diğer üniversitelerle kıyaslandığında yeterli kadroları alamadığını belirten Hisar, yılların açığının kolay kapanmadığını belirterek, "2014 sonunda akademik kadromuzun bin 750, 2015 sonu itibariyle ise 2 bin kişiye ulaşmasını bekliyoruz. ÇOMÜ’nün 2017 hedefi, en az 2 bin 500 akademik personel. Yani 2015 itibariyle aldığımızda dört yılda akademisyen sayısı yaklaşık 800 kişi artmış olacak. Öğrenci sayısının ise istikrara kavuşması, dört yıllık okullarımızda hazırlık sınıfındakiler hariç 30 binde sabitlenmesi gerekiyor. Hazırlık okulları ve meslek yüksekokullarıyla birlikte toplam öğrenci sayısı 50 bini aşmamalı. Mevcut kaynak ve olanaklarla bunu dahi yeterince karşılamak mümkün olmayacaktır. Dikkat edilirse öğrenci sayılarımızdaki artışlar, daha çok hazırlık sınıfları ile yüksek lisans ve doktora programlarından kaynaklanmaktadır. Bu yaklaşımımızı, orta vadede aynı şekilde sürdürmeliyiz. Akademik personel açısından ÇOMÜ’nün, aynı dönemde kurulan benzeri üniversitelere göre geride kaldığını gördük; özellikle öğretim üyesi açısından. Bu açığı hızla kapatmaya ve oranı düşürmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Hisar, ÇOMÜ’nün son üç yılda büyük atılımlar yaptığını, öğretim üyesi kadrosunda da önemli sıçramalar gözlendiğini kaydederek, şu bilgileri verdi: "Bugün ÇOMÜ öğretim üyesi sayısı 700’ün üzerine çıkmıştır. Bu rakam, üç yıl önce 520 civarındaydı. Üstelik öğretim üyelerimizin 100’den fazlası bugün profesördür. Doçent sayımız ise yaklaşık olarak 150’dir. Başka bir ifadeyle doçent ve profesör sayısı, toplam öğretim üyesi sayısının üçte birinin üzerine çıkmıştır. 2014’te bu oranın daha da yükselmesini, yüzde 50’ye doğru yaklaşmasını bekliyoruz. Bu rakamlar da bize gösteriyor ki ÇOMÜ öğretim kadrosu, geçmişle kıyaslanamayacak düzeyde kıdemli hale gelmiştir. Bu da öğretim kalitesini doğrudan etkileyecektir. Diğer taraftan toplam öğretim üyesi sayısında 2015 sonu hedefimiz, binin üzerine çıkabilmektir. Aynı şekilde okutman ve öğretim görevlisi sayılarımızda da önemli artışlar yaşanıyor. Bu trendin artarak sürmesi ümidimiz. Üzücü olan ise bu rakamlara ÇOMÜ’nün, bundan 8-10 yıl önce ulaşması gerekirdi. Ne yazık ki bu açık şimdilerde kapanıyor."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER