ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 13:50

Çömlek ustaları, sertfikalarını aldı

Çömlek ustaları, sertfikalarını aldı


Anadolu'da kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırmak, bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği, Avanos Meslek Yüksekokulu Seramik, Cam ve Çinicilik Programı bünyesindeki seramik atölyelerinde gerçekleştirilen "Bir Usta Bin Usta Projesi" çömlek kursu eğitim programı sona erdi. Toplam 20 kursiyerin 3 ay boyunca katılımıyla sürdürülen çanak ustalığı kursunu 18 kursiyer başarı ile tamamladı

Dink çanak atölyesinde düzenlenen açılış sergisi ve sertifika törenine, Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Dr. Mustafa Körükcü, Nevşehir Müze Müdürü Murat Gülyaz, Nevşehir Üniversitesi Avanos Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Oğuz Öcal, Anadolu Sigorta yetkilileri, "Bir Usta Bin Usta Projesi"nde usta öğretici olarak görev yapan çömlek ustası Abdullah Erhan Özer, davetliler ve kursiyerler katıldı. Avanos Yüksek Öğretim Geliştirme Derneği Başkanı Kemal Çelik, Anadolu Sigorta yetkilisine, Anadolu Sigortanın hayata geçirdiği "Bir Usta Bin Usta Projesi" kapsamında sosyal sorumluluk çalışması ile Avanos çömlekçiliğine yapmış oldukları katkıdan dolayı teşekkür plaketi verdi. "Bir Usta Bin Usta Projesi" çömlek kursu eğitim programını başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Dr. Mustafa Körükcü takdim ettikten sonra sergi gezildi.
Avanos’ta çanak sektöründeki ustaların büyük bölümü erkeklerden oluşurken "Bir Usta Bin Usta Projesi" çömlek kursuna katılan kursiyerlerin çoğunluğunun bayanlardan oluşması unutulmaya yüz tutmuş mesleklere ilginin artması yönünden olumlu olarak değerlendirildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER