ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 13:13

Çok soğukkanlı ve sabırlı olunmalı

Çok soğukkanlı ve sabırlı olunmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'de "gerilim stratejisi"nin uygulandığını, her gün bir olay yaşandığını belirterek, soğukkanlı ve sabırlı olunması uyarısında bulundu.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'de "gerilim stratejisi"nin uygulandığını, her gün bir olay yaşandığını ve şiddetin arttığın belirterek, "Seçimler geliyor, gidiyor. Ama kalıcı olan devlettir, milletin birliğidir ve toprağın bütünlüğüdür, her şeyden evvel de kardeşliğimizdir. Onun için çok soğukkanlı, sabırlı olmalıyız, gerçekleri görmeliyiz" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Çine'yi ziyaret eden ve çarşı meydanında seçim otobüsü üzerinden partililere konuşan Bahçeli, ülkede yaşanan gerilimlere karşı başta siyasi partiler olmak üzere toplumun her kesiminin sağ duyulu davranması gerektiğini belirtti.

"Hepimiz bu aziz milletin mensuplarıyız, biz kardeşiz, bir arada ve birlikte olmak mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin önemi buradan gelir, Türkiye'nin coğrafyası bunu emreder" diyen Bahçeli, çok dikkatli olunması gerektiğini, devletin üniter yapısı, milli devlet anlayışı, toprak bütünlüğü ve toplumun sosyal dokusunu zedelemeden siyasetin yürütmesi gerektiğini söyledi.

Seçimlere 17 gün kaldığına işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Son günlerde değişik şeyler olmaya başladı. Bir yerden başlayan gerilim stratejisi yavaş yavaş uygulanıyor. Türkiye'de her gün bir olay, her küçük olaydan büyük olaylara doğru kıvrılmalar oluyor. Şiddet artıyor, ölüm olayları gelişiyor. Ve Türkiye'de 17 gün içerisinde neler olabileceğini bugünden kestirmek çok zor. Seçimler geliyor, gidiyor. Ama kalıcı olan devlettir, milletin birliğidir ve toprağın bütünlüğüdür, her şeyden evvel de kardeşliğimizdir. Onun için çok soğukkanlı, sabırlı olmayız, gerçekleri görmeliyiz. Bazı yanlışlıklar var, onların üzerine gidilmesi gerektiğine inanmalıyız." 

"Çözümü demokrasi içerisinde aramalıyız"

Konuşmasında Suriye'de yaşanan olayları örnek gösteren ve 130 bin insanın hayatını kaybettiğini, halen insanların birbirlerini acımasızca öldürmeye devam ettiğini, 2 milyon kişinin ülkesini terk ettiğini, 700 bininin Türkiye'ye geldiğini ifade eden Bahçeli, şöyle konuştu:

"Böyle bir görüntü burnumuzun dibindeyken Türkiye'de yaşanmasını kim isteyebilir? Bu sebepten dolayı çok dikkatli olmalıyız ve oylarımızı da bu yönüyle değerledirmeliyiz. Nasıl değerlendireceğiz? Çözümü demokrasi içerisinde aramalıyız. Demokraside çözüm, seçim yoluyla olur. Yoksa hepimiz devlete gidip başbakanlık koltuğuna oturacak halimiz yok, 76 milyon da başbakan olmaz bir ülkede. Ancak sizin iradenizle bir yol çizersiniz, hepimiz de o yolu izleriz. Şimdi önünüzde en kısa yol 30 Mart seçimidir. Sandığa gittiğinizde eğer memnunsanız, yolunuza devam edin. Zaten şarkı o. Biz bu yolları yürüyoruz vesaire gibi bir şarkı var. Tam da ezbere de bilmiyoruz yani ama ezbere bilenler bu yol nasıl bir yoldur diye bir an düşünsün. Bu yolun istikameti tek yöne dönüp yüce divana mı gidecek, yoksa millet iradesi olarak geleceğimiz mi belirlenecek, buna bir karar verin."

Konuşmasının ardından belediye başkan adayları ile birlikte kalabalığı selamlayan Bahçeli, partililere karanfil attı.  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER