ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2013 Salı 13:08

"Çok sayıda ülke Türkiye’den eğitim almak istiyor"

"Çok sayıda ülke Türkiyeden eğitim almak istiyor"


Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Türkiye ve Orta Doğu'nun tek uçak yangın simülatörü olan eğitim tesisi hakkında açıklamalarda bulunarak, Erzincan’da bulunan uçak yangın simülatör merkezinden çok sayıda ülkenin eğitim almak istediğini ifade etti.

    Uçak yangın simülatör merkezinden eğitim almak isteyen ülkelere eğitim verileceğinin altını çizen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, yıl içerisinde hizmete açılan simülasyon merkezi hakkında bilgi verdi. Hava yoluyla seyahatin en güvenli seyahat şekli olduğuna dikkat çeken Birdal, “Bu güvenliği oluşturan faktörler var. Bunlardan bir tanesi emniyet faktörü. Havacılıkta çalışan elemanlar çok yoğun eğitimlerden geçirilerek işlerini yapıyorlar. Bunlardan bir tanesi de uçağın yerde her hangi bir kaza kırım durumunda veya düşme durumunda can kaybını en aza indirmek için hem yangın söndürme, hem de hayat kurtarma bakımından yapılan eğitimler." dedi.

    Orhan Birdal, "Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde ARFF dediğimiz havacılık kurtarma ve yangınla mücadele personeli bu iş için yetiştiriliyor. Bine yakın personelimiz var. Bunlara şuan da dünyada en gelişmiş sistemlerle simülatörlerle eğitim veriliyor. Erzincan’da bulunan Boing 737-800 tipi uçağın bire bir aynısı üzerinde her türlü yangınla ilgili senaryonun kullanılabildiği işlenilebildiği bir simülatör. Türkiye’de görev yapan tüm ARFF personelimizi buraya belli periyotlarla getirip burada belli bir eğitimi almalarını sağlıyoruz. Daha sonra oları bir kaza kırım sırasında nasıl harekat edeceklerini burada öğreniyorlar. Ne yapmaları gerektiğini görerek yaşayarak öğreniyorlar. Teorik bilgileri de alıyorlar. Bu bilgilere de sahipler. Teorik eğitimleri pratikle birleştirmek için biz bu simülatörü yaptık. Şuan kadar çok olumlu neticeler aldık. Tabii ki arzumuz hiçbir şekilde böyle bir kazanın olmaması. Ama olduğu zaman da insan kaybını en aza indirecek şekilde, hızlı hareket edecek şekilde organize olmak ne yapacağını bilmek büyük önem taşıyor. Bu açıdan bu tesisi kurduk. Öncelikle kendi personelimizi eğitiyoruz. Yurt dışından da yoğun talepler var. Bu talepleri de karşılayacağız. Çünkü bu tesis bulunduğumuz coğrafya da, Doğu Avrupa’da, hatta Pakistan’a kadar böyle bir tesis yok. Dolayısıyla pek çok ülke bizden eğitim almak istiyorlar. Bizde bir planlama dahilinde onlara eğitim vereceğiz.” şeklinde konuştu. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER