ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 12:41

Çok istedi, genetiği ayıklanmış kardeşine kavuştu


Konya'da hastalığı nedeniyle karaciğeri ve böbreği büyüyen oğullarının ardından ikinci çocuklarını da henüz iki aylıkken kaybeden genç çift, genetik olarak analiz edildikten sonra rahme yerleştirilen bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor.

Songül (30) ve Yüksel Çetinkaya (33) çifti, 12 yıl önce hayatını birleştirdi. Çiftin şimdi 11 yaşında olan oğulları Birkan'a doğduktan kısa süre sonra Berardinelli Sendromu teşhisi konuldu. Rahatsızlığı nedeniyle Birkan'ın karaciğeri ve böbreğinde sürekli büyüme oluyor. Çiftin dünya gelen ikinci çocukları ise henüz iki aylıkken yaşamını yitirdi.
Yeni bir çocuk sahibi olma fikrinden vazgeçen genç çift, tüm sevgilerini, tedavisi için düzenli doktora götürdükleri oğulları Birkan'a verdi. Ancak iki yıl önce Birkan, kardeşi olmasını çok istediğini belirtince Yüksel ve Songül Çetinkaya, doktorların 'dünyaya gelecek yeni bir çocukta da aynı rahatsızlık olabilir" uyarısını düşündü.

Oğullarını da üzmek istemeyen çift, yaptıkları uzun araştırmalar sonucu genetik tüp bebek tedavisiyle riskin ortadan kalkacağını öğrendi. Çifte, başvurdukları tüp bebek merkezinde genetik tüp bebek tedavisi uygulandı.
Yapılan çalışmalar sonrası genetiği ayıklanmış embriyo rahmine yerleştirilen genç kadın, hamile kaldı. Çetinkaya çifti, 6 ay önce dünyaya gelen, adını "Işıl" koydukları sağlıklı bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor. Bebeklerinin olduğuna en çok da ağabey Birkan sevindi.

Genetik kusuru bulunan embriyolar ayıklandı

Merkezin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek İncesu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailenin dünyaya gelecek ikinci çocuklarının da hastalığı taşıyabileceği ihtimaline karşı kendilerine başvurduğunu ifade etti.
Bu nedenle çift, kendilerine başvurduğunda genetik incelemeye gidildiğini anlatan İncesu, "Genetik programa alınan çiftin, hangi kromozomda kırılma olduğu tespit edildi. Çiftten alınan tüm kromozomların genetik taraması yapıldı. Kusurlu embriyolar ayıklandı. Düşük olma ve sakat doğma ihtimali olanlar ana rahmine yerleştirilmeden belirlendi. Genetik tüp bebek tedavisiyle sağlıklı bir çocuk dünyaya geldi" diye konuştu.

Birkan istedi, onlar da genetik tüp bebeğe başvurdu

Anne Songül Çetinkaya, oğulları Birkan'ın tedavisini düzenli olarak İzmir'deki bir hastanede yaptırdıklarını bildirdi.
"Doktorlar dünyaya getireceğimiz çocukta da aynı rahatsızlık olabileceğini söyleyince yıllarca evlat sahibi olmayı düşünmedik. Fakat oğlumuz kardeşi olmasını çok isteyince genetik tüp bebeğe başvurduk" diyen Çetinkaya, tedaviden olumlu sonuç aldıkları vurguladı.

Kızları Işıl'ı 6 ay önce kucaklarına aldıklarını aktaran Çetinkaya, oğlunun kardeşini hiç kucağından indirmediğini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER