ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 14:28

"Çok acı, korkunç, dehşetengiz bir olay''


HANDE İLBEYİ CANCA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kırklareli'de kayıp bir çocuğun ölü bulunmasına ilişkin, ''Bu tür olayları şiddetin çok gaddar, çok barbarca, çok vandalca bir uygulaması olarak değerlendiriyoruz. Bunlarla mücadelemiz, sıfıra ininceye kadar devam edecek'' dedi.
Bakan İslam, AA muhabirinin Kırklareli'de yaşanan acı olaya ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, ''Bu konuyla ilgili bir insanın, bırakın Bakan olmayı bir annenin, bir kadının bulup da söyleyebileceği bir teselli cümlesi yok'' ifadesini kullandı.
Yaşanan olayın ''çok acı, korkunç, dehşetengiz'' olduğunu belirten İslam, 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş'a rahmet, ailesine sabır diledi.
Bu olayların önüne geçmek mecburiyetinde olduklarını belirten İslam, ''Biz, bu toplumsal şiddeti bir an önce yok etmek, bertaraf etmek mecburiyetindeyiz. Bununla ilgili bakanlık olarak gerçekten çalışıyoruz. Şiddeti tek boyutlu bir şey olarak ele almıyoruz, bunu bir toplumsal şiddet, aile içi şiddet, kadına karşı şiddet, çocuğa karşı şiddet olarak ele alıyoruz. Bu tür olayları şiddetin çok gaddar, çok barbarca, çok vandalca bir uygulaması olarak değerlendiriyoruz. Bunlarla mücadelemiz, sıfıra ininceye kadar devam edecek'' diye konuştu.
-''Eğitime ve zihniyet değişimine ihtiyaç var''
Devletin, hükümetin politikasının ''şiddete sıfır tolerans'' olduğuna işaret eden İslam, şunları kaydetti:
''Ben bakanlığa geldiğimden beri aynı şeyi tekrar ediyorum. Bu konuda iki şeye ihtiyacımız var. Bir eğitim, öğrenimi veriyoruz okullarda ama bizim bu tür nahoş hadiselere karşı ve parçalanmış bilinçlere, yaralı ruh hallerine karşı bir eğitime ihtiyacımız var. Birinci ayak bu. İkinci ayak da bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var. Bunları acilen yapmamız lazım. Bilge insanlarımızla, eğitim kurumlarımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, STK'larla beraber bunları bir an önce gerçekleştirmemiz lazım. Biz elimizden geleni yapıyoruz, projelerimizi hazırlıyoruz. Her türlü yardıma, desteğe ve paydaşlığa ihtiyacımız var ve açığız.''
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER