ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 12:17

"Çocuklarınızı 2-7 yaş arası sünnet yaptırmayın"

"Çocuklarınızı 2-7 yaş arası sünnet yaptırmayın"


Uzmanlar sünnetin doğumdan sonraki ilk 20 günde ya da 7 yaşından sonra yapılmasının uygun olduğunu belirtiyor. Diğer yaşlar bazı psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Medicalpark Özel Elazığ Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Atikeler, ailelerin özellikle yaz aylarında yaptırmayı tercih ettiği sünnet ile ilgili bilgiler verdi. Sünnetin hem dini hem de sağlık açısından büyük önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Atikeler, "Çocuk için 2-6 yaş, özellikle de 4-5 yaş arası psikososyal gelişme evreleridir. Bu yaşlarda çocukta pipisini kaybetme korkusu gelişiyor, anneye bağlılık da son derece kuvvetli hale geliyor." dedi.

Yedi yaşından sonra bu psikososyal evrenin durgunluğa girdiğini ve ergenlik çağına kadar devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Atikeler, bu yaşlarda yapılacak sünnet, çocuğun psikososyal açıdan gelişmesini sağladığı gibi, çocuk toplumun bir üyesi olduğunu fark ediyor, neden sünnet olduğunu fark ediyor, neden sünnet olduğunu anlayacak hale geldiğini ifade etti.

Toplumumuzda ve diğer ülkelerin epidemiyolojik çalışmalarında; 400 bin erkek bebekte idrar yolu enfeksiyonu yüzde 7 iken sünnet olan bebeklerde bu oran yüzde 0.7 olarak belirlendiğini kaydeden Prof. Dr. Atikeler, yeni doğan dönemde sünnet yapılmasının idrar yolu enfeksiyon gelişme riskini 10 kat azalttığını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER