ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 18:04

Çocukların korunmaya ihtiyacı var

Çocukların korunmaya ihtiyacı var


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Myanmar'ın Kaçin eyaletindeki çocukların bölgede yaşanan çatışmalardan etkilendiğini ve korunmaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

UNICEF'ten yapılan yazılı açıklamada, Myanmar Ordusu ile Kaçin Bağımsızlık Ordusu (KIA) arasındaki son çatışmaların Kaçin bölgesinde binlerce insanın evlerini terk etmelerine neden olduğu vurgulandı.
Yerlerinden edilenlerin yaklaşık bininin çocuk olduğuna işaret edilen açıklamada, çocukların içinde bulunduğu koşulların sağlık risklerini de beraberinde getirdiği kaydedildi.

Kaçin bölgesinde aynı zamanda kara mayınlarının da yoğunlukla bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, mayınlı alanların çocukların da aralarında bulunduğu yerlerinden edilmiş insanlar için büyük bir tehdit ve yardım faaliyetleri için engel oluşturduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, çatışmalardan etkilenen insanlara yardım kuruluşlarının erişiminin sağlanması ve çocukların korunması istendi.

Myanmar'da hükümetle KIA arasında uzun dönemli ateşkesin bozulmasının ardından son iki yılda belirli aralıklarla çatışmalar yaşanmış ve Kaçin'de yaşayan yaklaşık 120 bin sivil yerlerinden olmuştu. Çatışmalar son bir aydır şiddetlenmişti.
KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER