ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 11:48

Çocukların başarısına göz bozukluğu engeli


Göz Doktoru Op. Dr. Elvan Yalçın, ailelere okul öncesinde çocuklarını muhakkak göz muayenesinden geçirmeleri gerektiği uyarısı bulundu Yalçın, “Uzak veya yakın görme sorunları, çocukların okul başarısını etkiliyor.” dedi.

Dünyagöz Hastanesi’nden Op. Dr. Elvan Yalçın Türkiye’de her üç çocuktan birinin uzak veya yakını görmede problem yaşadığını söyledi. Yalçın, “Bu durum çocuklarınızın öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik olmasa bile derslerdeki başarısının düşmesine sebep olabiliyor. Çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi göremiyor numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabiliyor, çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalıyor.” ifadelerini kullandı.

Okul öncesi, çocukların göz muayenesinin yapılmasının önemli olduğunu belirten Yalçın, “0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.” diye konuştu.

Çocukların gözlerindeki bozukluğun belirtilerinden de bahseden Yalçın, şunları söyledi: “Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak. Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak. Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak. Televizyonu yakından izlemek. Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık. Başı bir yana eğerek bakmak.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER