ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:03

Çocuklarda kalça çıkığında erken teşhis önemli

Çocuklarda kalça çıkığında erken teşhis önemli


Türkiye’de yılda yaklaşık 15 bin bebekte ortaya çıkan gelişimsel kalça çıkığı hastalığının erken teşhis ile büyük oranda önlenebileceği belirtildi.

    Bursa Doruk Özel Yıldırım Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, kız çocuklarında daha sık gözlenen gelişimsel kalça çıkığı hastalığının hala güncelliğini koruduğunu belirtti. Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, akraba evlilikleri ve geleneksel kundak kullanma alışkanlığının hastalığın yüksek oranda görülmesindeki asıl faktörlerden olduğunu söyledi. Açıkgöz, tanıdaki gecikmeler de buna eklenince bebeklerin ameliyatsız tedavi dönemini yitirdiğine değindi.

    Doruk Özel Yıldırım Hastanesi’nde gerçekleştirilen 'Gelişimsel Kalça Çıkığı Önlenebilir Bir Hastalık' konulu basın toplantısında konuşan Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, hastalığın çeşitli çevresel faktörlerin yanı sıra, rahim içindeki ters pozisyonlardan da kaynaklanabileceğini belirtti.

    Anne veya babada kalça çıkığı varsa çocukta da görülme oranının yüksek olduğuna değinen Açıkgöz, “Gelişimsel kalça çıkığı, kız çocuklarında erkeklere oranla daha sık görülür. Hastalığın toplumda görülme oranı yüzde 1,4 dür. Yılda yaklaşık 1,5 milyon çocuğun doğduğu ülkemizde yılda 15 bin kalça çıkıklı bebek bulunuyor.” diye konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER