ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 12:01

Çocuklara "kuşdili" öğretiliyor

Çocuklara "kuşdili" öğretiliyor

400 yıldır kullanılan ıslıkla haberleşme yöntemi genç kuşaklara öğretiliyor.


Çanakçı ilçesinde yöre halkının yaklaşık 400 yıldır kullandığı ıslıkla haberleşme yöntemi "kuşdili"nin gelecek nesillere aktarılması amacıyla Kuşköy Mobil İlkokulu'nda 18 öğrenciye ders saatleri dışında kuşdili öğretiliyor.

Kuşdilinin sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında Halk Eğitim Merkezinde (HEM) öğretilmesi talebiyle açılan seminer şeklindeki etkinlikte, 18 öğrenciye ders bitimiyle bir saat boyunca eğitim veriliyor. Kursa katılan çocuklar hem eğleniyor hem de atalarının kültürünü öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Zafer Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuşdilinin, UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne aday gösterildiğini hatırlattı.

Kuşdilinin ilçede yaklaşık 400 yıldır kullanıldığını dile getiren Balcı, "Ailelerden gelen istek üzerine ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize bir etkinlik adı altında ders bitimiyle seminer halinde kuşdili eğitimi veriyoruz" dedi.

Balcı, okulda ders bitimiyle 15.00 ile 16.00 arasında bir saat boyunca eğitim verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Öğrenciler kursta bir hayli eğleniyorlar. Malum biz köklü bir kültüre sahibiz. Atalarımızın yaşadıkları kültür, gelenek ve görenekleri artık çağımızda teknolojinin yani cep telefonu, bilgisayar ve internetin etkin olduğu bir dönemde, 'atalarımız böyle bir teknoloji yokken böyle bir mirasla anlaşırlardı' imajını çocuklarımıza kazandıracak ve geçmişe ait olan bir kültürü gelecek kuşaklara aktarmış olacağız."

Kursta kuşdilini konuşabilen iki öğrenci var

Kursa katılan bir erkek bir de kız öğrencinin kuşdili ile kendilerini rahatlıkla ifade ettiğini anlatan Balcı, "Bu ifade edebilme yeteneğinin, çocukların dil ve damak yapılarındaki esneklikten olduğu kanaatine vardık. Bu çocuklar rahatlıkla birbirlerine 'hoş geldiniz, nasılsınız iyi misiniz' diye karşıdan karşıya seslendiklerinde birbirlerini anlayabiliyorlar. Bu iki öğrenci diğerlerine de örnek oluyor" ifadelerini kullandı.

Balcı, seminerde damak ve dil kullanma, ıslık çalma, kelimelerin ıslıkla söylenişinin öğretildiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER