ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 16:56

Çocuklara içki içirilmesine dava açıldı


Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), İstanbul’da bir alışveriş merkezinde (AVM) çocuklara içki içirildiğine dair haberler üzerine harekete geçti. TAPDK, ‘şarap tadım günleri’ etkinliği ile ilgili olarak inceleme başlatıldığını ve sorumlular hakkında ivedilikle suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

TAPDK’dan yapılan açıklamada, “17.12.2012 tarihli yazılı ve görsel basında ‘AVM’de rezalet, çocuklara içki içirdiler’ gibi başlıklarla kamuoyuna yansıyan ‘şarap tadım günleri’ etkinliği ile ilgili olarak Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından inceleme başlatılmıştır.” denildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere 18 yaşından küçüklere alkollü içki satışı veya sunumu 4250 sayılı kanunla yasaklanmış olup, herhangi bir kişinin ya da kurumun böyle bir konuda izin verme yetkisi söz konusu değildir. Mevcut yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yapılması gereken ve yalnızca 18 yaşından büyüklere yapılacak olan bir etkinlikte tespit edilen kabul edilemez görüntüler ayrıntılı olarak incelenmiş ve yapılan değerlendirmeler sonucunda; Kurumumuz tarafından olayın sorumluları hakkında ivedilikle suç duyurusunda bulunulmuş, stand kiralayan alkollü içki firmaları konuyla ilgili olarak 4733 sayılı kanun kapsamında yazılı olarak uyarılmıştır. Konuyla ilgili yapılan uyarıda söz konusu aykırılığın tekrarı halinde uyarı yapılmaksızın Kurum tarafından verilen belgelerin iptal edileceği bildirilmiştir.”

TAPDK, ayrıca özellikle çocukları ve gençleri alkolün zararlı etkilerinden korumaya yönelik benzer etkinliklerin kurallarını belirleyen mevzuat hükümlerinin güncellenmekte olduğunun altını çizerek, devam eden çalışmaların neticelerinin kısa süre içinde kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER