ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 16:43

Çocuklar, unutulan 'körebe ve beştaş'ı hatırladı


Hızla gelişen teknolojiyle unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını bugüne taşıyan Bursa 7. Sokak Oyunları Şenliği başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO'nun somut olmayan kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmaları nedeniyle hazırlanan projelerinden biri olan '7. Bursa Sokak Oyunları Şenliği', Pınarbaşı Parkı’nda eğlenceli görüntülere imza attı. Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi Araştırma Ekibi tarafından hazırlanan 'Sokak Oyunları Şenliği'ne, 12 okuldan yaklaşık bin 200 öğrenci katıldı. Keyifli günün tadını çıkaran öğrenciler samıdık, beştaş, çuval yarışı, körebe ve ip atlama gibi sevilen oyunları oynayarak gönüllerince eğlendi.

Şenliğe Ali Durmaz İlkokulu, Süleyman Cura İlkokulu, Altınşehir Rotary İlkokulu, Odunluk Şehit Yüzbaşı Hakan Tan İlkokulu, Dr. Ayten Bozkaya İlkokulu, Zafer İlkokulu, Osmangazi İlkokulu, Hocailyas İlkokulu, Balabanbey Dörtçelik İlkokulu, Mithatpaşa İlkokulu, Sönmez İlkokulu, Tunçsiper İlkokulu öğrencileri katıldı. Şenliğin açılışında dünyaca ünlü 'Grease Müzikali'ni sergileyen Balabanbey Dörtçelik İlkokulu öğrencileri izleyicilerden bol bol alkış aldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kültürel mirasın öne çıkarılmasına hassasiyet gösterdiklerini ifade ederek, "Kentimizin kültürel mirasında sadece eserleri ayağa kaldırmayı değil, soyut olmayan değerlerimizi de önemsiyoruz. Çocukluğumuzda günümüzün çoğu sokakta geçiyordu. Hızlı şehirleşme ve teknolojinin gelişmesi bugün çocuklarımızın sokakta zaman geçirmesini de önler hale geldi." dedi.

Çocukların oyunlarına da eşlik eden Başkan Altepe, sokak oyunlarının gelecek nesillere tanıtılması için özel çalışmaları yapıldığını vurguladı. 'Sokak Oyunları' kitabı hazırlayarak bu değerlerin tanıtımına çalışıldığını hatırlatan Başkan Altepe, "Soyut kültürümüzün zenginliklerinden olan sokak oyunları, çocukların kişisel gelişimine de katkı koyar. Sokak oyunları çocuktaki paylaşma olgusu ve takım ruhunu geliştirir. Öte yandan arkadaşlık ilişkilerinin gelişmesinde de sokak oyunları önem taşır." diye konuştu.

Başkan Altepe, konuşmasının ardından şenliğe katılan okulların öğretmenlerine plaket verdi. Şenlik çocukların yarışmalarıyla daha da renklendi. Çuval yarışında birinci olan öğrenciye de hediyesini yine Başkan Altepe verdi. Şenliğe katılan öğrenciler, sokak oyunlarını oynamaktan keyif aldıklarını söyledi. Eskiden çocukların daha çok sokaklarda oyun oynama şansı olduğunu ifade eden öğrenciler, şenlik sayesinde eski oyunları bugün yeniden oynayabildikleri için sevinçli olduklarını belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER