ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 15:13

Çocuklar gönül elçilerini bekliyor

Çocuklar gönül elçilerini bekliyor


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, toplumsal kalkınmaya katkı sağlamak, insan kaynağı ve ihtiyacının güçlendirilmesi, gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amacıyla aralık ayında başlattığı 'Gönül Elçileri Projesi' devam ediyor. Proje, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülürken, yardıma muhtaç çocuklar, koruyucu aile olmak isteyen gönül elçilerini bekliyor.

Samsun'da, Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy'un himayesinde sürdürülen Gönül Elçileri Projesi’ne başvurular sürüyor. Başvuru sayısı bakımından Samsun, iller sıralamasında 2. sıraya yükseldi. Projenin daha geniş kitlelere ulaştırılması için çalışmaları hızlandırdıklarını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adnan İpekdal, kısa sürede başarıya ulaşılacağına inandıklarını söyledi.

Gönül Elçisi Projesi’nin iki yıl süreceğini hatırlatan İl Müdürü Adnan İpekdal, gönül elçilerini beklediklerini kaydetti. Projenin, korunmaya ve bakıma muhtaç çocuklar için önemli olduğunun altını çizen İpekdal, “Bu hizmetle amacımız, aile için sorunlu ve karmaşık olan bir dönemi çocuğun örselenmeden atlatarak normal hayatına devam etmesi, şefkatli ve destekleyici bir aile ortamında gerekli bakımı alması, olumsuz yaşam deneyimlerinden kaynaklanan duygusal sorunlarının iyileştirilmesi, çocuğun geleceği için kalıcı bir planın geliştirilmesi ve hayata geçirilmesidir.” dedi.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR?

T.C vatandaşı olup, sürekli Türkiye’de ikamet eden 25-65 yaş aralığında en az ilköğretim mezunu olan, düzenli bir geliri bulunan, yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş herkesin koruyucu aile olabileceğini belirten Adnan İpekdal, “Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımızın müdürlüğümüze başvurması yeterlidir. Evlilerin, eşleriyle birlikte gelmeleri gereklidir. Ayrıca, vereceğimiz eğitim programlarına katılarak sertifika almaları şarttır. Koruyucu aile olmak isteyen kişiler, görevli sosyal çalışmacılar tarafından sosyal inceleme ve değerlendirmeye de tabi tutulacak.” açıklamasında bulundu.

“GELİN SİZ DE GÖNÜL ELÇİSİ OLUN”

Gönül elçilerinin başını okşayan bir babaya, elini tutan bir anneye hasret, korunmaya muhtaç çocuklar olduğunu söyleyen Adnan İpekdal, “Gönül elçileri, bu çocuklara aile olmak ve onlara sevgi yüklü bir yuvanın bütün sıcaklığını yaşatmak için çalışacak. Bugün siz de gönül elçilerine katılın ve bir çocuğun daha aile özlemine son verin, çünkü biz büyük bir aileyiz. Halkımızın bu projeye de gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Projeye katılmak isteyen vatandaşlarımızı kurumumuza davet ediyoruz.“ ifadelerini kullandı.

Gönül elçisi olmak isteyenlerin, "http://www.gonulelcileri.gov.tr/index.php?sf=basvuru&k=38" internet linkinden başvuru formuna ulaşabileceğine dikkat çeken İpekdal, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden 'Samsun Gönül Elçileri' grubuna üye olup gerekli bilgilerin temin edilebileceğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER