ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 11:28

-Çocuklar "gök cisimlerini" sevdi


Ankara Üniversitesi (AÜ) Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü'nde yıldızlar, takım yıldızları ve galaksilerin anlatıldığı programlarla gök bilimin derinliklerini yolculuk yapan çocuklar, gök cisimlerini sevdi.
AÜ Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü'nde, Türkiyede bir ilk gerçekleştirilerek çocuklara gök bilimine ilişkin eğitim veriliyor. Haftada iki gün Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'ndeki gök bilim okuluna gelen çocuklar, üç boyutlu gök cisim maketlerine dokunuyor, cisimlerin hareketlerini kavrıyor ve teleskopla gözlem yapabiliyor. Güneş sistemi ve üyeleri, yıldızlar, takım yıldızlar ve galaksileri öğrenen, deney ve dramalara katılan çocuklar eğitimin ardından sertifikalarını alıyor.
AÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi ve Gökbilim Okulu Eğitim Programı yürütücüsü Prof. Dr. Selim Osman Selam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların üniversiteyi tanıması, öğrenirken de bilim ve sanatın eğlenceli boyutuyla tanışması amacıyla çocuklara gök bilimine ilişkin eğitim verdiklerini bildirdi.
Çocuk Dostu Üniversite olan Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü çatısı altında faaliyet gösteren "Gökbilim Okulu"nda çok sayıda çocuğa eğitim verildiğini anlatan Selam, "Farklı bölgelerden öğrencilere ulaşan program, çocuklar tarafından çok fazla ilgi görüyor" dedi.
-"343 çocuğa sertifika verildi"
Prof. Dr. Selam, çocuklara gökbilimine ilişkin verilen bilgilerin, deney ortamına ardından da günlük yaşama uygulanmasının hedeflendiğini söyledi.
Bu yılın Ocak ayına kadar bir gün olarak devam eden programın çocukların yoğun ilgisi üzerine iki güne çıkarıldığını, bugüne kadar 343 çocuğa sertifika verildiğini anlatan Selam, "İlköğretim öğrencisi çocuklara verilen eğitimin ilk gününde güneş sistemi ve üyeleri, ikinci günde ise yıldızlar, takımyıldızlar ve galaksiler çeşitli sunumlar, deneyler ve dramalarla ele alınıyor" diye konuştu.
Etkinliklerin AÜ Kreiken Rasathanesi'nde gerçekleştirildiğini dile getiren Selam, gök cisimlerini gözlemek için gerekli gözlem düzeneklerinin anlatıldığını vurguladı.
'Kendi teleskobunu kendin yap' oyunuyla katılımcıların hem kendi yaptıkları teleskoplar yardımıyla hem de rasathane teleskoplarıyla gözlem yaptığını vurgulayan Selam, bilgilerin çocuklara görsel malzemelerle anlatıldığını kaydetti.
Programlara ilişkin detaylı bilgiye www.cocukuniversitesi.ankara.edu.tr adresinden ulaşılabilir.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER