ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 12:48

Çocuklar en çok yaz aylarında yaralanıyor

Çocuklar en çok yaz aylarında yaralanıyor


Uzmanlar, yaz mevsiminin en çok çocuk yaralanmalarına sebep olduğunu bildirdi. Bu yaralanma çeşitleri arasında da kas ve iskelet sisteminin yüzde 15 gibi bir oranda olduğu belirtildi.

        Okulların kapanmasıyla kendilerini, parklara bahçelere, sahil kenarlarına atan çocuklarda en çok yaralanma bu mevsimde olduğu ortaya çıktı. Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Opr. Dr. Sedat Şahin, aileleri olası kazalara karşı uyarırken, çocukların dikkatsiz davranışları nedeniyle de sakatlanabileceğini ifade etti. Yaz mevsiminin birçok güzelliği olduğuna değinen Sedat Şahin, çocuk yaralanmalarının en sık görüldüğü dönem olduğunu, tüm yaralanmaların yüzde 15’inin de kas ve iskelet sisteminde görüldüğünü açıkladı.

        Yaz aylarında yaralamalı kazaya maruz kalan çocukların öncelikle solunum ve dolaşım sistemlerinin muayene edilmesi gerektiğini kaydeden Şahin, “Daha sonra çocuğun kas-iskelet sisteminde bir şey olup olmadığına bakılmalıdır. Boyun yaralanmaları, eklem çıkıkları ve kırıklar ayrı ayrı değerlendirilmelidir." dedi.

        "ÇIKIK TEDAVİSİNİ DOKTOR HARİCİNDE KİMSEYE YAPTIRMAYIN"

        Yaz aylarında en çok karşılaşılan durumların başında da şiddetli burkulmalar ve çıkakların geldiği kaydedildi. Yaz aylarında en çok omuz, dirsek el bilek, kalça, diz ve ayak bileği çıkakları ile karşılaştıklarını kaydeden Opr. Dr. Şahin, çıkıklarda sağlık personelinden başka hiç kimse çıkığı yerleştirmemesi uyarısında bulundu. Çıkık üzerine yarım saat süreyle havluya sarılı buz torbası konulabileceğini hatırlatan Şahin, bu durumlarda ağrı kesici ilaç da alınabileceği ve uzun üçgen sargılarla askıya alınabileceğini söyledi.

        Ciddi durumda burkulmalarla karşı karşıya kalınması durumunda Şahin, mevcut bölgeye havluya sarılı buzu yarım saat arayla koyulmasını önerdi. Şahin, "Çocuğun burkulmuş yerini sarkıtmamasını sağlayın. Her burkulmanın altından bir kırık ya da eklem bağı yırtığı çıkabileceğini unutmayın ve gerektiğinde tıbbi yardım alın." diye konuştu.

        Bisikletten, kaydıraktan düşme gibi nedenlerin bazı durumlarda kafa travmalarına da neden olabileceğini aktaran Şahin, bu durumun ciddi sonuçlara yol açabileceğini bu tür durumla karşı karşıya kalınması durumunda derhal doktora gidilmesi gerektiğini vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER