ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 23:45

Çocuk Vakfından ana dilde eğitim önerisi


Çocuk Vakfı, yeni anayasada anadilde eğitim hakkı konusunda hazırladıkları madde önerisinin, TBMM Anyasa Uzlaşma Komisyonu tarafından gündeme alınmasını istedi.
Çocuk Vakfından yapılan açıklamada, yeni anayasanın hazırlık sürecinde çocuk hakları konusunda uzlaşılamamasından kaygı duyulduğu belirtilerek, yarın görüşülmesi öngörülen, ana dilde eğitim hakkı konusunda hazırladıkları maddenin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından gündeme alınması istendi.
Vakfın hazırladığı "Eğitim ve Öğretim Hakkı ve Özgürlüğü" başlığı altında düzenlenen ana dilde eğitim hakkı madde önerisi, "Türkçe öğretimi ve eğitimi zorunlu ortak dildir. Devlet, her çocuğun ana dil öğrenimi ve ana dilde eğitim hakkını güvence altına alacak düzenlemeleri yapar ve uygular" hükmünü içeriyor.
Çocuk Vakfının, eğitim ve öğretim hakkı ve özgürlüğünü içeren 6 bölümlük genel madde önerisi şöyle:
"Devlet, çocuğun eğitiminden sorumlu ilk birimin aile olduğunu kabul eder. Örgün ve yaygın eğitim erken çocukluktan itibaren yeteneğin geliştirilmesi esasına göre düzenlenir ve uygulanır. Eğitim ve öğretim sistemi devletin belirlediği esaslar çerçevesinde, denetimi ve gözetimi altında gerçekleşir. Devlet okullarında zorunlu örgün eğitim ücretsizdir. Eğitim hizmetleri kişi hak ve özgürlüklerini güvence altına alır, eğitim hakkından yararlanmak diğer hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı şartlara bağlanamaz. Türkçe öğretimi ve eğitimi zorunlu ortak dildir. Devlet, her çocuğun ana dil öğrenimi ve ana dilde eğitim hakkını güvence altına alacak düzenlemeleri yapar ve uygular. Din dersleri, anne-baba ve çocukların inançları ile tercihlerine saygı temelinde düzenlenir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER