ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:40

"Çocuk Refahı Konferansı"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yurtlarda kalan yaklaşık 14 bin çocuktan 3 bin 100'ünü sevgi evlerine, 3 bin 700'ünü çocuk evlerine yerleştiklerini belirterek, "Hedefimiz 2014 yılında koğuş sisteminden çıktığımız bir çocuk politikasını oluşturmak" dedi.
     Şahin, Kalkınma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNICEF'in Dedeman Otel'de düzenlediği "Çocuk Refahı Konferansı"ndaki konuşmasında, Bakanlık olarak "önce çocuk" anlayışıyla hareket ettiklerini belirtti.
     Çocukları ülkenin "istiklali, istikbali ve umut ışığı" olarak nitelendiren Bakan Şahin, geleceğe dair kalkınma planlarının temelinde çocuklara yönelik güçlü stratejilerin üretilmesinin önemli olduğunu söyledi.
     Gelinen noktaya "eğitimde ve sağlıkta önce çocuk" anlayışı ile ulaştıklarını dile getiren Şahin, çocuk refahı konusunun temelinde çocuk mutluluğunun yattığını belirtti.
     Çocuk mutluluğunun bütüncül bir anlayışla ele alınmasının önemine değinen Şahin, çocuklarla ilgili yapılan önemli ilerlemelere rağmen hala yeni sorun alanları tespit ettiklerini ve bunları çözmek için çalıştıklarını bildirdi.
     Kendilerine bağlı kurumlarda koğuş sisteminden çıkarak sevgi ve çocuk evleri sistemine geçtiklerini hatırlatan Bakan Şahin, "14 bin evladımızın 3 bin 100'ünü sevgi evlerine, sevgi evleri dediğimiz iki katlı villalar, kampüsler. 3 bin 700 çocuğumuzun da çok hızlı bir şekilde çocuk evlerine yerleşimini sağladık. Hedefimiz 2014 yılında koğuş sisteminden çıktığımız bir çocuk politikasını oluşturmak" diye konuştu.
    
     -"Her şey tamam diyen bir Bakanlık değiliz"-
    
     Aile politikasının da önemli olduğunu dile getiren Şahin, sosyal politikalara ayrılan mali desteğin on yılda on kat artığını söyledi. İnsan refahı ve çocuk mutluluğu konusunun sadece maddi olarak ele alınamayacağını vurgulayan Bakan Şahin, şöyle konuştu:
     "Mesele sadece onun yaşam hakkını korumak, fiziki ihtiyaçlarını karşılamak, yeme, içme, kıyafet sorununu çözmek değil. Onu devlete millete faydalı bir evlat olarak yetiştirebilmek için, özgüvenini geliştiren, bilgiyle donanan ve bütün dünyadaki gelişimleri takip eden bireye dönüştürmemiz gerekiyor. Bu yeni hedefler doğrultusunda hızla yolumuza devam ediyoruz. Bir taraftan fiziki şartlarımızı değiştiriyoruz diğer taraftan ihmale ve istismara uğramış çocuklarımız için adalet sistemini, Adalet Bakanlığı ile çalışırken bizim kurumlarımızdaki çocukların rehabilitasyon sistemi ile uğraşıyoruz."
     Yeni sorun alanlarına yönelik çözümlerin oluşturulmasının önemini ifade eden Şahin, bilim ve teknolojinin tüm nimetleri yaşanırken beraberinde teknolojik bağımlılık gibi bazı yeni sorun alanların da ortaya çıktığını kaydetti.
     Bakan Şahin, "Bütün hedefimiz, bütün muradımız hem bize emanet olan çocukların yaşam kalitelerini yükseltmek, onurlu yaşam mücadelelerinde, onların temel hak ve özgürlükleri olan mücadelede hiçbir ayrımcılığa müsaade etmeden onların yanında var olmak" diye konuştu.
     "Nasıl bir Türkiye istendiği" sorusunun cevabının, oluşturulan çocuk politikasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Fatma Şahin, "Her şey tamam" diyen bir bakanlık değil, "yeni sorunlar için neler yapabiliriz" diye soran bir bakanlık olduklarını da kaydetti.
     Şahin, toplantıda çocuklara yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER