ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 20:00

Çocuk Meclisi toplandı

Çocuk Meclisi toplandı


Erzincan Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Erzincan Çocuk Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. İlki 2010 yılında gerçekleşen toplantılara Erzincan’daki ilköğretim okullarının öğrenci temsilcileri katıldı.

Bu yıl toplanan Çocuk Meclisi, Erzincan Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirdiği oturumuna saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün konuşması ile başlayan oturumda, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak geçtiğimiz yıllarda Çocuk Meclisi'nin aldığı kararları hayata geçirdiklerini vurguladı. Bu yıl da Çocuk Meclisi'nin alacağı kararları en kısa sürede uygulamaya çalışacaklarını söyledi.

Çocuk Meclisi'nde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yıl dönümü münasebetiyle 23 Nisan Ulusal Çocuk Bayramımızın bugünden itibaren ilimizde kutlamaya başladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışını Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyet kurmanın temel taşlarından biri olan okul meclisinin açılışını çocuklarımıza armağan etmiştir. Çok önemli ve bunu önemsiyoruz. Çünkü şuanda dünyada çocuk bayramı olan başka ülke yok. Onun için siz çocuklar çok şanslısınız. Evet bizlerle, bize miras olarak emanet olarak verilen siz sevgili yavrularımızı bilgi, birikim donanımıyla en güzel bir şekilde hayata hazırlamak için çalışıyoruz." dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, "Tabii ki önemli bir bayramın arefesindeyiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın bugünden itibaren Erzincan'da olduğu gibi bütün yurt genelinde kutlamaya başladık. Önemli bir gün gerçekten Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılışı ve bugünden itibaren o gün bugündür kısa dönemlerde meclis kapatılmış olsa bile darbelerle ama elhamdülillah artık o günler Türkiye geride bıraktı. Bundan sonra daha çok demokrasi, daha çok cumhuriyet diyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Değerli çocuklar bizler yerel yöneticiler olarak Erzincan' da sizler gibi sizler bugün ilk defa meclisi oluşturacaksınız. Biz de yaklaşık 20 gün önce 30 Mart yerel seçimlerinde sizler sandık başına gittiniz, büyükleriniz ve Erzincan'ın Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerini seçtiniz. Buna benzer bir seçimi burada gerçekleştiriyoruz. Gerçekten demokrasi, insan hak ve hürriyetleri herşeyin üzerinde geliyor. Bizlerde ülkemizde sizlerin geleceğini imar etmek için biz büyükler gece, gündüz sizler için çalışıyoruz. Hükümetimiz, meclisimiz, devletimiz her birim, her kurum sizler için çalışıyor. Bugün ki oluşacak çocuk meclisi inşallah gelecekte Türkiye Büyük Millet Meclisi dediğimiz Ankara'da ki o meclisi artık sizler oluşturacaksınız. Bugün biz sizin için çalışıyoruz çaba sarf ediyoruz. Sizlerin geleceğini teminat altına almak için arkadaşlarımızla yerelde çalışıyoruz. Milletvekillerimiz, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız da Ankara'da sizler için çalışıyorlar. İnşallah eğitimin daha kaliteli olması için sizlerin, daha huzur içerisinde geleceğe bakmanız için biz gecemizi, gündüzümüze katacağız sizlerin daha iyi daha kaliteli eğitim alması için çalışıp çaba göstereceğiz. Bundan endişeniz olmasın, bugün dünden daha iyi yarın bugünden daha iyi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından meclis başkanlığı seçimine gidildi. 38 ilk ve ortaokuldan birer temsilcinin katıldığı seçimde 12 aday yarıştı. Seçimlerde 25 oy alan Elif Yücel meclis başkanı, 24 Oy alan Zeynep Bülbül ve 14 Oy alan İsmail Çakmak katip üye seçildi.

Seçim sonrasında 2014 yılı Çocuk Meclisi kararları görüşüldü. Meclis kararlarında okulların bulunduğu bölgelerde üst geçit, kütüphane, bahçe düzenlemeleri, zeka oyunları salonu, futbol sahalarının yapılması kararları alındı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER