ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 17:03

Çocuk hükümlülerin aileleriyle görüşmesi


Ankara Sincan Cezaevi Kampüsündeki Çocuk Eğitimevinde kalan hükümlü çocuklar, ödül uygulaması kapsamında kurum personelinin yakın nezareti olmaksızın aileleriyle görüştü.
     Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un ödüllendirme başlıklı 51. maddesinde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından örnek tutum ve davranış sergileyen, iyileştirme, iş, eğitim, öğretim faaliyetlerine sürekli katılan çocuklara en geç 2 ayda bir, 3 saatten 24 saate kadar ailesiyle görüşme ödülü verilebiliyor. Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan tutuklu çocuklar da aynı şartlarda bu ödülden yararlanabiliyor.
     Çok sayıda öğretmen, psikolog, sosyal çalışmacının görev yaptığı eğitimevinde çocuklar her gün okula gidiyor, etkinliklere, eğitim ve kültürel faaliyetlere katılıyor.
     Ödül uygulaması eğitimevinde rehabilitasyonun bir parçası olarak görülürken, bu kapsamda aile görüşmesi de çok önemseniyor.
     Çocukların aileleriyle vakit geçirdikleri misafir bölümü, televizyon, buzdolabı ve banyonun da bulunduğu 2 odadan oluşuyor. Odalardan birinde anne ve baba, diğerinde çocuk kalıyor. Eğitimevinde kalan 81 çocuk, ihtiyaç doğrultusunda uygun şartlar gözetilerek ailesiyle görüştürülüyor.
     Verilen eğitimi ve hizmeti çok beğendiğini belirten bir hükümlü babası, çocuğuyla bu kapsamda yaptığı görüşmeyi anlattı.
     Ziyaretlerin gerek aileleri gerek çocukları mutlu ettiğini vurgulayan baba, çocuğunun, okuma yazma öğrenmesinden ve yöneticilerle infaz koruma memurlarının çocuklara anne baba şefkati göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Bir tutuklu annesi de oğluyla 3 haftadır görüşmediğini belirterek, ''Özlemiştim onu, çok iyi gördüm. Böyle bir ortamda 2-3 saat görüştük. O da çok sevindi'' diye konuştu.
    
     -Diğer ödüller-
    
     Bu arada çocuklara, haftalık açık ve kapalı ziyaret süresini uzatma, kapalı ziyaret yerine açık ziyaret yapma, üst üste kullanılmayan ziyaret sürelerini toplu olarak kullanma, haftalık telefonla görüşme sayı ve süresini, haftalık harcama miktarını artırma, tek kişilik odada televizyon bulundurma gibi ödüller de verilebiliyor.
     Örnek davranış sergileyen, iyileştirme, iş, eğitim, kültürel faaliyetlere katılan, ortak kullanım alanlarındaki eşyaların temizlik, düzen ve korunmasına özen gösteren, uyuşturucu, alkol veya sigara bağımlısı olup da bu bağımlılıktan kurtulmak için kurumca yürütülen eğitim veya tedavi programlarına katılan, kurum asayiş ve düzenini tehlikeye düşürebilecek hukuka aykırı bir eylemin ortaya çıkarılmasını sağlayan çocuklar da ödül alabiliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER