ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:59

Çocuğunuzun içindeki dehayı çıkarın!


'Benim çocuğum büyüyünce doktor olacak, mühendis olacak veya öğretmen olacak' diyen birçok insan vardır çevremizde. Peki, çocuğunuz mucit olmak isterse ne yapacaksınız? İşte tam da bu soruya İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteklediği, Fatih Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesinin yürüttüğü Küçük Kâşifler, Yaratıcı Hayaller projesi cevap veriyor. Proje, ilkokul öğrencilerinde bilimsel merakı ve yaratıcılık becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.

İSTKA tarafından desteklenen 1 milyon hibeli Küçük Kâşifler, Yaratıcı Hayaller projesi, Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığı, Fatih Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi işbirliği ile yürütülüyor. Proje sayesinde çocuklar hem eğlenecek hem de içlerindeki keşfetme yeteneğinin farkına varacak.

Proje kapsamında Küçükçekmece’deki 30 ilkokulda ve Fatih Üniversitesi'nde bilimsel merakı geliştirici laboratuvarlar kuruldu. Bin sınıf öğretmeni ve 3 bin veliye proje hakkında seminerler verildi. Okul müdürleri, veliler, öğretmenler ve üniversite öğrencileri ile yürüyecek olan Proje, Eğitim Fakültesi öğrencilerine de pratik yapma imkânı sunacak. Fakülte öğrencileri Küçük Kâşiflere rehberlik ederek deneyim kazanacaklar.

‘BİLİM İNSANIMIZI YETİŞTİRMEK ADINA ATILMIŞ ÖNEMLİ ADIMDIR’

Proje Sorumlusu ve Fatih Üniversitesi Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şimşek, projenin gelecek nesillerin daha donanımlı yetişmesi adına önemli olduğuna vurgu yaptı. Şimşek, ülkemizin ihtiyacı olan bilim insanlarının keşfedilmesine katkı sağlayacak olan proje ile ilgili olarak şunları söyledi: “Sürekli konuşuruz bilim insanı yetiştiremiyoruz diye. Bu sebeple eğitim sistemini sürekli eleştiririz. 'Küçük Kâşifler, Yaratıcı Hayaller' projesi bu sorunun çözümü adına atılmış bir adım niteliğinde. Biz bu projenin büyüyerek gelişeceğine ve bilim insanı yetiştiren bir hareket olacağına inanıyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER