ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 15:58

Çocuğun kopan parmağı yerine dikildi

Çocuğun kopan parmağı yerine dikildi


Hatay’da bir çocuğun kopan parmağı özel bir hastanede yaklaşık 3 saat süren operasyonla yeniden dikildi.

Annesine yardım emek amacıyla et doğrarken, sol el işaret parmağı kopan 13 yaşındaki Yusuf Can Taze, özel bir hastanenin acil bölümüne getirildi. Yapılan ilk müdahalenin ardından Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Tolga Beydeş tarafından 3 saat süren operasyonla Yusuf Can Taze’nin kopan parmağı yerine dikildi.

Başarılı bir operasyonla kopan parmağı yerine diktiklerini belirten Op. Dr. Tolga Beydeş: “Parmak ve el kopmalarında oldukça başarılı ameliyatlar yapıyoruz. Bu tür ameliyatlardaki en önemli husus deneyimli bir ekiple birlikte kıl kalınlığındaki damar ve sinirlerin mikroskop altında dikilmesidir.” dedi.

Parmak kopmalarında uzvun uygun şartlarda transferi konusunda bilgi veren Beydeş şunları söyledi: "Kopan uzuvlar mutlaka uygun koşullar sağlanarak hastaneye getirilmelidir. Bu tür yaralanmalarda kopan parmaklar hemen çeşme suyuyla temizlenip temiz ve ıslak bir beze sarılmalıdır. Ardından su geçirmez bir torbaya konulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan parmaklar, içerisinde buzlu su bulunan ikinci bir kaba konularak, hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kopan el kısımlarında da kan kaybı olmaması için baskılı bir pansumanla sarılmalıdır. Kopan uzuvların dikilmesinde zaman, yaralanmanın şekli ve sigara içme öyküsü büyük önem taşımaktadır. Erken müdahalelerde ve uygun şekilde taşınan uzuvlarda dikilme sonrası yaşam şansı oldukça yüksek. Ancak sigara içimi damar yapısını olumsuz etkilediğinden, başarılı operasyon sonunda, parmakların tutma şansı çok zayıflamaktadır." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER