ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 16:45

Çocuğu göz göre göre ölüme terkettiler

Çocuğu göz göre göre ölüme terkettiler

Doktorların 'bir şeyi yok' deyip gönderdiği çocuk beyin kanamasından öldü.


Muğla'nın Fethiye ilçesinde okul bahçesinde düşüp başını yere çarpan ve götürüldüğü hastanede üşüttüğü söylenip gönderilen ve daha sonra beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden çocuk için hukuki süreç başladı. Henüz 5 yaşındayken hayatını kaybeden Kerem Şanlı'nın ailesi hastane hakkında suç duyurusunda bulunurken, beyin kanamasını görmeyerek üşütme teşhisi koyan doktorun cezalandırılmasını istedi.

Göcek'te bulunan Deniztemiz İlkokulu Anasınıfı öğrencisi olan Kerem Şanlı(5), 21 Ekim tarihinde, okulun bahçesinde oynarken düşerek başını yere çarptı. Öğretmenleri tarafından durumu fark edilmeyen küçük Kerem, eve gelince kusmaya başladı. Bunun üzerine annesi Gülden Şanlı çocuğu Göcek Aile Sağlığı Merkezi'ne götürdü. Burada çocuğun muayenesini yapan doktor kusmanın tekrarlaması halinde Kerem'in bir hastaneye götürülmesi uyarısında bulundu. İkinci kusmayla birlikte Kerem'in ailesi çocuklarını alarak Fethiye'de bulunan Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi'ne getirdi. Acil servisten giriş yapan Kerem'i muayene eden doktor, İ.A., çocuğun üşüttüğünü belirterek ilaç yazarak aileyi evlerine gönderdi.

Evde kusması ve baş ağrısı devam eden Kerem'in durumundan şüphelenen ailesi 112'yi arayarak ambulans istedi. Ambulansla yeniden aynı hastaneye getirilen Kerem'e bu defa beyin kanaması teşhisi konuldu. Ameliyat edilen Kerem daha sonra yoğun bakıma alındı. Ameliyata giren doktorları tarafından durumunun iyi olduğunu ve sabah uyandırılacağı söylenmesine karşın durumunda iyileşme olmayan Kerem ikinci kez ameliyata alındı.

Hastanede yaşadıklarını anlatan baba Hüseyin Şanlı, ikinci ameliyat sonrasında doktorların kendilerine Kerem'in durumunun ne iyi ne de kötü olduğunu söylediğini açıkladı. Doktorların ilk etapta grip teşhisi koydukları çocuklarının başka bir hastaneye naklini istediğini anlatan baba HüseyiN şanlı, bunun üzerine Kerem'i İzmir'e götürdüklerini açıkladı. İzmir'deki doktorların Kerem'in beyin ölümünün gerçekleşmiş olarak hastaneye geldiğini bildirmesi üzerine çocuklarının cenazelerini alarak Fethiye'ye geri geldiğini ifade eden baba Hüseyin Şanlı, sorumluların bulunmasını istedi.
Anne Gülden Şanlı da sabah gittiklerinde hastanedeki doktorların çocuğunun kafasından darbe almadığını söylediğini belirttiği konuşmasında; "Çocuğun kırığı çatlağı yok beyin kanaması ile alakası yok diyerek bizi hastaneden çıkardılar. Daha sonra tekrar hastaneye geldiğimizde ve ve ameliyata aldıklarında ise çocuğuma da Hemofili hastalığı teşhisi koydular. Ameliyat sırasında bir yerini kestikleri zaman kanamanın durmadığını söylediler. Beyin cerrahı doktoru tahlil yaptığını ama herhangi bir bulguya rastlamadığını bize çok defa söyledi. Bizi İZmir'e sevk ettiler. Ama biz hastanedeyken zaten çocuğumun beyin ölümü gerçekleşmiş. Bizi bilerek oraya gönderdiler." dedi.

İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından cenazesi yakınları tarafından alınan Şanlı, 29 Ekim'de Göcek Mezarlığı'nda toprağa verildi. Çocuklarının ölümünde doktorların büyük ihmali olduğunu ileri Şanlı, ihmalleri olduğunu ileri sürdüğü Fethiye Özel Lokman HekimEsnaf Hastanesi'nde görevli doktorlar hakkında Fethiye Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunup, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve Sağlık Bakanlığı'na şikayetçi oldu.

Savcılık Şanlı'nın ölümüyle ilgili soruşturma başlatırken, Fethiye Özel Lokman HekimEsnaf Hastanesi Başhekim Opr. Dr. Murat Aynacı, doktorlarla ilgili çalışma başlattıklarını söyledi. Şanlı'nın hastanede yapılan tetkiklerinde herhangi bir bulguya rastlayamadıklarını söyleyen Aynacı, adli mercilere intikal eden konuyla ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER