ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 18:11

“Çocuğa günlük hayattan örnekler vermek öğrenmeyi kolaylaştırıyor”


Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim H. Diken, çocuğa nesneleri tanıtırken günlük hayattan örnekler vermenin öğrenmeyi kolalaştırdığını söyledi.

    Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından, 'Gelişimsel Gerilik Gösteren Çocuklar İçin Okul Öncesinde Dil Becerilerini Destekleme' konulu seminerde konuşan konuşan Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim H. Diken, çocuklarda öğrenmenin anne karnında başladığının kanıtlandığını söyledi.

    Diken, öğrenmenin 0-6 yaş arasında çok hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, çocukların konuşmayı olduğu gibi kültürü de görme, duyma ve hissetmeyle öğrendiğini kaydetti. Ailelerin çocuğa herhangi bir nesneyi tanıtırken kısa basit ve anlaşılır cümlelerle birlikte günlük hayattan da örnekler vermesi gerektiğini vurgulayan diken Diken, “Çocuğa suyu öğretmek istediğiniz zaman, uygun yerlerde su kelimesini belirterek tekrar edin. Mesela çocuk susadığında ‘gel oğlum su vereyim’, elleri kirlendiğinde ‘ellerini suyla yıkamalısın’ deniz gördüğünde, yağmur yağdığında çocuğa sürekli olarak somut örneklerle öğretmek istediğiniz eşyayı ya da maddeyi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde anlatabilirsiniz. Fakat mutlaka doğal olmalı. Yapay bir tanıtma, çocuğun bilgiyi kabul etmemesine neden olabilir.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER