ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 10:42

Çobanlar askeri helikopter ile kurtarıldı

Çobanlar askeri helikopter ile kurtarıldı

Çamlıhemşin ilçesinde, yaylada 4 gündür mahsur kaldığı belirtilen çoban, askeri helikopter ile kurtarıldı.


Çamlıhemşin ilçesinde, yaylada 4 gündür mahsur kaldığı belirtilen çoban, askeri helikopter ile kurtarıldı.

Küçükbaş hayvanları ile 4 gün önce Tar Deresi mevkisindeki yaylaya giden 65 yaşındaki Mustafa Yeniçırak'dan yoğun kar yağışı nedeniyle haber alamayan yakınları, durumu İlçe Jandarma Komutanlığına bildirdi. Bunun üzerine Jandarma, İl Özel İdaresi, UMKE ve AFAD ekipleri, çalışma başlattı ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle Yeniçırak'a ulaşamadan çalışmalara ara verildi.

Yardım istenen Malatya 2. Ordu Komutanlığı Hava Arama Kurtarma Birliğinden havalanan askeri helikopter, Çamlıheşin İlçe Stadı'na indi. Burada Rize Arama Kurtarma Ekibi ve UMKE'den dört kişilik ekip ile Mustafa Yeniçırak'ın iki oğlunun da bindiği helikopter, yeniden havalandı.

Yaylaya ulaşarak alınan ve kontrol amacıyla Çamlıhemşin Devlet Hastanesine kaldırılan Yeniçırak'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Mustafa Yeniçırak'ın oğulları ise 250 küçükbaş hayvanla ilgilenmeleri için aynı yere bırakıldı. Askeri helikopterle bölgeye hayvanlar için yem de götürüldü.

Mustafa Yeniçırak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin yaylada barakada kaldığını, yiyecek ve içecek sıkıntısı olmadığını söyledi.

Hayvanlarının iki gündür aç olduğunu bildiren Yeniçırak, "Sabah saatlerinde helikopteri görünce benim için geldiklerini anladım. Çocuklarımı getirdiler, hayvanlara yem bıraktılar. Beni de kontrol için hastaneye getirdiler" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER