ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:21

Çoban, TKDK uzmanlarının görev tanımını yaptı


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörü Özer Çoban, "TKDK uzmanları hazırlanan projeleri incelemek ve varsa yapılmış olan yanlışlıkları tespit etmekle ve eksiklikleri başvuru sahiplerine bildirmek, yerinde kontrol çalışmalarını yapmak ve başarılı bir şekilde tamamlanan projelerin hibe ödeme işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdürler." dedi.

Giresun İl Genel Meclisi’nde verilen bir önerge nedeniyle basına yansıyan haberlere açıklık getiren Çoban, söz konusu haberlerin, eksik ya da yanlış olan bir takım bilgiler içerdiğini belirterek, “TKDK ve Giresun İl Koordinatörlüğü halkımıza, amaç ve misyonlarına bağlı olarak, şeffaf, dürüst ve tarafsız bir şekilde hizmet etmeyi ilke edinmiştir. Söz konusu haberlerde İl Koordinatörlüğünde görev yapmakta olan uzmanların, projelere destek vermesi gerektiği ve projelerdeki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olmadıkları hususu belirtilmiştir. TKDK uzmanları görev tanımları gereği proje hazırlanması aşamalarına hiçbir şekilde müdahil olmamalıdırlar. TKDK uzmanları hazırlanan projeleri incelemek ve varsa yapılmış olan yanlışlıkları tespit etmekle ve eksiklikleri başvuru sahiplerine bildirmek, yerinde kontrol çalışmalarını yapmak ve başarılı bir şekilde tamamlanan projelerin hibe ödeme işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdürler. TKDK tarafından kabul edilecek olan projelerde istenilen format ve resmi belgeler, gerek TKDK resmi internet sitesinde gerekse il koordinatörlüklerinden temin edilebilecek olan ‘Başvuru Çağrı Rehberi’ ve diğer basılı materyallerde belirtilmiştir. Bunun yanı sıra İl Koordinatörlüklerinde görevli olan İletişim uzmanları tarafından vatandaşların soruları cevaplanmakta ve kayıt altına alınmaktadır.” dedi.

Bugün itibariyle TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından reddedilmiş herhangi bir projenin söz konusu olmadığının vurgulandığın açıklamada şunlara yer verildi: "Prosedürlerimizde belirlenmiş olan takvimden herhangi bir sapma ve gecikme olmamıştır.Bu nedenle, şu hususun altını çizmek istiyorum: ‘Bugüne kadar İl Koordinatörlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar, yerinde ve zamanında bitirilerek, kurumsal prosedürlerimize uygun bir şekilde yerine getirilmiştir. Uzmanlarımızın çalışmaları herhangi bir gecikme ya da aksamaya neden olmamıştır. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi; usule uygun olarak hazırlanmış olan projelerin işlemleri hızlı ve özenli bir şekilde bitirilmektedir. Şahsım ve çalışanlarım adına şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, kurumumuzun bize tanımış olduğu sınırlar içerisinde olmak kaydıyla, başvuru sahiplerine ve vatandaşlarımıza yapılması gereken her türlü hizmet yerine getirilmektedir.TKDK sözleşmesi imzalanmış olan projelere ancak yatırım gerçekleştiği takdirde hibe desteği sağlamaktadır. Giresun’un da aralarında bulunduğu 2. Uygulama İlleri olarak adlandırılan 22 il koordinatörlüğünde bugüne kadar -takvim gereği-sadece proje başvuruları kabul edilmiş ve incelenen projeler sözleşme aşamasına gelmiştir. Kurumumuz tarafından hibe ödemeleri ancak bu aşamadan sonra, yatırımlar gerçekleştiği takdirde başvuru sahiplerine ödenecektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER