ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 14:06

CNG’li araçlar doğayı koruyor

CNGli araçlar doğayı koruyor


Bursagaz 2013 yılının Şubat ayında bünyesine kattığı 6 CNG’li aracı ile doğaya karbondioksit salınımının azaltılmasına destek sağlıyor.

    2012’de Bursagaz’ın kullandığı dizel araçlardan dolayı doğaya 115 ton karbondioksit salınımı gerçekleşirken, 2013 yılında CNG’li araçların kullanılmasına başlanmasıyla bu rakam 73 tona geriledi ve önceki yıla göre 42 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleşti.

    Bursagaz yetkilileri, ayrıca CNG’li araç kullanımıyla yaklaşık 100 bin TL tasarruf ettiklerine vurgu yaptı. Araçların dolumu için Hamitler İstasyonu'na yavaş dolum sistemi kurulduğu bilgisini veren Bursagaz Teknik Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Özden, dolum istasyonu yedeklemek için Kestel’de ikinci bir istasyonun kurulacağı bilgisini verdi. Özden ayrıca bu projenin bir yıl içerisinde maliyetini karşıladığının da altını çizdi.

    Özden, CNG’li araçların daha temiz egzoz gazı atığına sahip olduğunu ve dizel araçlara oranla yaklaşık yüzde 30 daha ekonomik olmasıyla ön plana çıktığını kaydetti. CNG’li araçların karbondioksit emisyonunun normal bir benzinli motordan yüzde 20 oranında daha düşük olduğunun altını çizen Özden, CNG ile çalışabilen araçlardaki gazın bitmesi durumunda, otomatik olarak devreye giren 13 litrelik bir benzin deposunun da yedek olarak bulunduğunu dile getirdi.

    Türkiye'de kullanılan CNG’li araçların toplamda 2 bin 500 adet kadar olduğuna dikkat çeken Özden, “İstasyon artışlarına bağlı olarak CNG kullanan araç miktarı artmaktadır. Türkiye, araçlara LPG otogaz kiti montajında yüzde 25 oranını yakalamıştır. CNG kiti montajında da büyük bir başarı elde edecektir. Ham petrol rezervlerinin 2015 yılından itibaren azalma yoluna girmesi ve doğalgaz rezervlerinin ise 150 yıllık geleceği olması CNG kullanan araçların sayısını arttıracaktır. Ayrıca, CNG altyapısı hidrojen kullanımı için gereklidir. Gelecekte dünyada motor yakıtı olarak CNG ve hidrojen, ağırlıklı olarak kullanılacaktır. Halen CNG için önemli bir pazar payından söz edemeyiz. Ancak yakın gelecekte kamu hizmeti veren otobüsler, servisler, dağıtım hizmeti sunan hafif ve ağır kamyonlar, kullanımı yüksek araçlar CNG kiti taktıracaktır. Almanya, 2003 yılında aldığı kararla ülkede 1000 adet CNG istasyonu kurulmasına karar vermiştir ve şu anda Almanya’da 600 adede yakın istasyon kurulmuştur. Türkiye’de de çevreye dost olan bu teknolojinin yaygınlaşmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER