ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 17:31

Cizre’nin bir köyünde kuduz tespiti

Cizrenin bir köyünde kuduz tespiti

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Ulaş Köyü’nde kuduz tespit edildi. Yapılan kuduz tespitinden sonra köy, 6 ay süreyle karantinaya alındı.
Cizre’de daha önce Ulaş Köyü’nde bir vatandaşın ve serbest veteriner hekimin talebi üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından köyde incelemeler yapıldı. Hayvanın kuduz hastalığı klinik belirtileri göstermesi üzerine 10 gün süre ile kapalı bir yerde müşahede altına alındı. Ancak daha sonra kuduza yakalanan hayvan öldü. Hayvanın ölmesi üzerine, veteriner hekimlerce ölen hayvandan alınan örnek, kesin tanı için Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Enstitü Müdürlüğü laboratuar analizi sonucunda Kuduz Hastalığı pozitif çıkmıştır. Bu nedenle komisyon, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 4. Maddesi ile Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği’nin 119. maddesi gereğince Cizre Kaymakamı Şenol Koca başkanlığında, üyelerin iştirakiyle toplanarak şu kararlar alındı.

“İnsanlarda şüpheli ısırık vakalarının, Sağlık Grup Başkanlığı’nca gerekli tedavi, aşılama ve kontrollerin yapılmasına, Köyün söz konusu kanun gereği 6 ay süreyle kordona alınmasına, Hayvan giriş ve çıkışlarının kordon kalkana kadar 6 ay süreyle yasaklanmasına, sahipsiz kedi ve köpeklerin itlaf edilmesine, kuduz şüphesi olan hayvanların imha edilmesine ve hayvan hastalıklarında Tazminat Yönetmeliği’ne göre işlem yapılmasına; ancak şüpheli havanların sahipleri hayvanlarının öldürülmesine rıza göstermez ise, kuduz aşısı ile tedavi altına alınmak şartıyla hayvan nevilerine göre bu yönetmelikte belirtilen karantina süresince masrafları hayvan sahibine ait olmak üzere karantinaya alınmasına, Köyün giriş ve çıkış yoluna tabela asılmasına (kuduz risk alanı), Hastalıkla ilgili 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na uygun olarak gerekli idari ve fenni tedbirlerin alınmasına, Kararlarının birer suretinin üye kurum ve kuruluşlarına gönderilmesine, Kararların uygulanmasına, gerekli işlemlerin yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

İlgili tedbirleri içeren Komisyon Kararı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevre İlçe Kaymakamlıkları(Silopi, İdil ve Güçlükonak), Belediye Başkanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlü, Toplum Sağlığı Merkezine ve Ziraat Odası Başkanlığı kurumlarına bildirildi. Ölen hayvandan alınan numunenin ardından, geri kalan kısmı Ulaş Köyü’nde Muhtarlık ve Belediye ekiplerince 3 metre derinliğinde kazılan çukura üzerine sönmemiş kireç dökülerek gömüldü.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER