ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 17:07

Cizre’den renkli görüntüler

Cizreden renkli görüntüler


Şırnak’ın Cizre ilçesinde yağmurdan sonra güneşin çıkmasıyla beraber gökyüzünde oluşan gökkuşağı objektiflere yansıyınca renkli görüntüler ortaya çıktı. Gökkuşağı ve renk cümbüşü heyecanla izlendi.

Cizre’nin TOKİ mevkiinden tank taburuna doğru yarım ay şeklinde oluşan gökkuşağı ile Cizre’de renkli görüntüler ortaya çıktı. Cizre’de yağan yağmurdan sonra güneşin çıkmasıyla birlikte gökyüzünde oluşan gökkuşağı Cizre’yi yarım ay şekline bürüdü. Gökkuşağını gökyüzünde gören vatandaşlar heyecanla izleyip hatıra fotoğrafı çekti.

Gökkuşağı farklı birkaç şekilde oluşabilir. Gökkuşakları içinde en sık görülenleri yağmur damlasında bir tek ışığın kırılmasından meydana gelenlerdir. Parlak ve net renklere sahip olan bu gökkuşağı çeşidine 'birincil gökkuşağı' adı verilir. Gökkuşağının bu tipinde mor en içte, kırmızı en dışta olmak üzere sıralanır.

    “GÖKKUŞAĞI NASIL OLUŞUR?”

Gökkuşağı oluşumu, meteorolojik bir olaydır. Güneş ışınlarının yağmur damlalarına veya sis bulutlarına yansıyıp ve kırılmasıyla ışık tayfı renkleri meydana gelir ve bir yay şeklinde görünür. Bunun sonucunda da gökkuşağı meydana gelir. Gökkuşağında görülen 7 renk; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mordur. Tipik bir gök kuşağı kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mor renklerinden meydana gelen bir renk sırasına sahiptir. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER