ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:35

Cizre’deki olaylara kentin ileri gelenlerinden tepki

Cizredeki olaylara kentin ileri gelenlerinden tepki


Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan olaylar tepki çekiyor. Terörist başının Suriye’den çıkarılmasını bahane eden terör yandaşları geçtiğimiz gün sokakları savaş alanına çevirdi. Hızlarını alamayan provokatörler ilçe merkezinde yer alan giyim mağazasını ateşe verdi. Polisin provokatörlere yaptığı operasyonda 748 molotof bombası, 45 el yapımı patlayıcı ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

“BDP’NİN BU KONUDA SAMİMİ OLMASI GEREKİYOR”

Bölgenin ileri gelenleri ise yaşananlardan ciddi manada rahatsız. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'na (TUSKON) bağlı Habur İş Adamları Derneği (HABİAD) Başkanı Ali Bingöl, yaşanan olaylardan çok rahatsız olduklarını belirtti. Her gece atılan biber gazlarından, molotof bombalarından usandığını ifade eden Bingöl, “Son bir haftadır özellikle Cizre çok karışık, olaylardan dolayı çok da rahatsızız. Provokatörlere halkın izin vermemesi gerekiyor. Belediyemizin izin vermemesi gerekiyor. BDP’nin bu konuda samimi olması gerekiyor. Son bir haftada Cizre’de olan olaylardan dolayı 32 dükkan ve pazar yeri yakıldı.” dedi.

Yaşanan olaylarda en büyük sıkıntıyı esnafın çektiğine değinen Bingöl, “Kurban Bayramı nedeniyle Cizreli esnaflarımız hepsi İstanbul’dan, Kayseri’den, Gaziantep’ten aldıkları borçlarla, çeklerle dükkanlarını doldurmuştu. Bayram nedeniyle onları satıp para kazanacaktı, ama ne yazık ki çıkan olaylardan dolayı alınan ürünler kullanılmaz hale geldi. 32 dükkân yandı, her dükkan beş altı nüfusa bakıyor. Bu sayı yekünde 150 kişi eder. Bu durumda 150 kişinin ocağına şu anda ateş düşmüş." diye konuştu.

“GENÇLERİN ELLERİNDE TAŞ MOLOTOF DEĞİL, KALEMLER, ÇİÇEKLER OLMALI”

Şırnak Turizm Kalkınma Derneği Başkanı Cihan Birlik ise gençlerin artık ellerinde taş molotof bombaları ile değil kalemlerle, çiçeklerle gezmesi gerektiğini belirtti. Birlik, şunları ifade etti: “Bizim içimiz parçalanıyor, yeter artık gençlerimizi bırakın. Gençlerimizin mutluluğundan başka bir beklentim yok. Biz gençlerimizin artık ellerinde taş, molotof bombaları değil, kalemlerle çiçeklerle defterlerle gezmesini istiyoruz. Gözlerimiz yaş doluyor, gençlerimizi gördüğüm zaman, elinde molotoflu genci gördüğüm zaman kaçmak gelmiyor, içimden gidip sarılasım geliyor o gencime, onun derdini dinlemek istiyorum. Tüm samimiyetimle söylüyorum. Tüm milletimize sesleniyorum, yeter artık sizler kahvelerde, evlerinizde oturup çayınızı çorbanızı içerken genç kardeşlerimizi bu uçuruma sürüklemeyin, bu kaosa sürüklemeyin. Onların da içlerinde, heveslerinde bir gelecek vardır. Onlar da üniversite okumak istiyorlar, onlar da güzel yerlerde kendilerini görmek istiyorlar, yeter artık.”

“SOKAK OLAYLARININ BİTMESİ İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART”

Şırnak’ın önde gelen iş adamlarından Sabri Şaran, bölgede yaşanan sokak olaylarının bitirilmesinin tek bir çözüm noktası olduğunu, onun da acilen bir kentsel dönüşüm projesinin uygulanması olduğunu belirtti. Şaran, “Cizre’deki gençlerimizin o durumda olması bizim için üzücü. Cizre’mizdeki esnafımızın, insanımızın sokağa çıkamaması, ailesiyle rahat dolaşamaması, bu mübarek Kurban Bayramı'nda alışverişini yapamaması hepimizi derinden üzmektedir. Kentsel dönüşüm hakikaten bugün ülkemizin birçok büyük şehirlerinde faaliyete sokuldu ve ciddi anlamda bunların verimlilikleri de alındı. Bizim istediğimiz ise hükümetimizden, devletimizden Cizre gibi çarpık kentleşmenin olduğu, sosyal kültürel tesisin olmadığı bir yerde kentsel dönüşümün bir an önce acilen yapılması. Bu tür projeler geliştirilirse ben inanıyorum ki bu tür sokak olayları da ortadan kalkacaktır.” şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER