ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 12:00

Cizre'de Atatürk heykeline çirkin saldırı

Cizrede Atatürk heykeline çirkin saldırı

PKK'lı cenazelerinin karşılanması sırasında bir grup YDG-H üyesi, Atatürk heykelini benzin döküp ateşe verdi.


Cizre’de PKK’lı cenazelerinin karşılanması sırasında bir grup YDG-H üyesi Atatürk heykelini, benzin dökerek ateşe verdi. Cenazeden sonra adliyeye yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Ortalık savaş alanına döndü.

Cizre’de 1990 yıllarda ölen iki PKK’lı için ilçede kepenkler gün boyu açılmadı. Kepenklerin kapalı olduğu kent merkezinde gündüz başlayan olaylar gece de devam etti. 1990’lı yıllarda ölen PKK’lı Korkmaz kod adlı Emin Demir ile Müsa kod adlı Lezgin Yiğit için Cizre’de karşılama töreni düzenlendi. DBP ilçe teşkilatı önünde bir araya gelen kalabalık grup, cenazeyi karşılamak için sloganlar eşliğinde Cizre Köprüsü üzerinden Konak Mahallesi’ne geçti. Kalabalık nedeniyle köprü trafiğe kapandı. Yeni çevre yolunda ise izinsiz gösteri yapmak isteyen yüzleri maskeli bir grup, uluslararası karayolunda lastiklerden ateş yakıp yola barikat kurup trafiğe kapattı. Olay yerine sevk edilen polis ekipleri göstericilere müdahale etti.

YOLLARI KAPATIP, ATATÜRK HEYKELİNİ ATEŞE VERDİLER

PKK’lı cenazelerinin gelişini fırsat bilen bir grup YDG-H üyesi, Cumhuriyet Parkı’nda bulunan Atatürk heykelini, benzin dökerek ateşe verdi. Alevler içinde kalan heykel kısa sürede küle döndü. Grup, cenaze aracı ile birlikte ilçe mezarlığına kadar yürüdü. Cenaze aracının ilçeden ayrılmasından sonra kalabalık grup ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kapalı Çarşı üzerinden eski Belediye Caddesi’ne yürüyen kalabalık aynı cadde üzerinde bulunan AK Parti ilçe binasına saldırmak istedi. Fakat vatandaşların araya girmesi ile kalabalık dağıtıldı.

Grup, daha sonra yaklaşık 500 metre ileride bulunan Adliye Sarayı’na doğru yürüyüşe geçti. Adliye Sarayı önüne gelen grup, burada açıklama yapmak isteyince polis kalabalığa müdahale etti. Olay yeri yakınındaki İlçe Emniyet Müdürlüğü ek binasında bulunan polis ekipleri kalabalığa tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin müdahalesi ile ara sokaklara kaçan eylemciler sokak aralarından polise saldırmaya devam etti.

Olay yerine takviye ekiplerin sevk edilmesi ile birlikte eylemci grup dağıtıldı. Çıkan olaylarda ölen ve yaralanan olmazken, polis zırhlı araçlarla Adliye Sarayı etrafından güvenlik önlemi aldı.


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER