ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 13:12

Çinko eksikliği, direnci azaltır

Çinko eksikliği, direnci azaltır


Diyetisyen Pınar Kural Enç, çinko eksikliğinin birçok soruna zemin hazırladığını söyledi. Enç, "Yeterli miktarda çinko alınmadığı taktirde bağışıklık sisteminiz zayıflar, enfeksiyonlara karşı direnciniz azalır, yaralarınızın iyileşmesi daha güç hale gelir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için yeterli miktarda çinko alınması zorunludur.” dedi.

Diyetisyen Pınar Kural Enç konu çinko eksikliği hakkında bilgiler verdi. Çinkonun sağlıklı yaşam sürdürmede en önemli görevleri üstlenen minerallerden olduğunu söyledi. Enç, “Bağışıklık sisteminin düzenli işlemesinde, hücrenin temel yapı taşları DNA ve RNA’nın yapımında, kemik ve bağ dokusu kollajeninin oluşumunda rolü vardır. Büyüme, gelişme ve üreme sağlığında, hücreler arası iletişimde çinko vazgeçilmez bir besin unsurudur. Eğer besinlerle yeteri miktarda çinko alınmazsa pek çok sorun ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminiz zayıflar, enfeksiyonlara karşı direnciniz azalır, yaralarınızın iyileşmesi daha güç hale gelir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için yeterli miktarda çinko alınması zorunludur. “ ifadelerini kullandı.

Çinko eksikliğinde saç problemlerinin de ortaya çıkabileceğini hatırlatan Enç, şunları kaydetti: “Saçlar daha kolay kırılır ve saç uçlarında çatallanmalar meydana gelebilir. İlerlemiş çinko eksikliğinde tat duyusu da bozulabilmektedir. Çinko, gençlerin seksüel gelişmelerinde önemli görevler üstlenir. Daha da önemlisi çinko, hücrelerimizi serbest radikal hasarından koruyabilen, antioksidan etkili bir mineraldir. Bu nedenle pek çok antioksidan kombinasyonunda E vitamini, C vitamini ya da selenyum ile birlikte çinko da yer alır.”

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için vücutta bol miktarda çinko bulunması gerektiğini belirten Enç, “Yaraların iyileşmesi, görme duyusunun güçlenmesi diyabet hastalığı, böbrek hastaları, çinko eksikliği tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Çinko eksikliği sizi enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakır. Ayrıca tat ve koku duyularını da zayıflatır. Kırmızı et, karaciğer yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir.” diye konuştu.

Çinko gereksiniminin yaşa göre değiştiğini vurgulayan Enç, şöyle devam etti: “Çinko ihtiyacı, 0 - 12 aylık bebeklerde 3 – 5 mg, 1 - 10 yaş çocuklarda 10 mg , 11 yaş üstü çocuklarda 15 mg , gebe kadınlarda 20 – 25 mg ve emziren kadınlarda 25 – 30 mg’dır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER