ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 22:03

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olay


Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Aksu vilayetine bağlı Vuşı kasabasındaki olaya ilişkin, "Bölgeyle şu anda temas kurmaya çalışıyoruz. Çin yönetiminin açıkladığı rakamlar teyide muhtaç. Ölü ve yaralı sayısı çok daha fazla olabilir" dedi.

Bölgede yaşanan olayları AA muhabirine değerlendiren Tümtürk, "Aksu vilayetine bağlı Vuşı kasabasında askeri konvoya saldırı düzenlediğini, saldırıda 5 askeri aracın imha edildiğini" söyledi.

Saldırıda 8'i Doğu Türkistanlı olmak üzere 11 kişinin öldüğü, 2'si polis 4 kişinin yaralandığı, 1 kişinin de tutuklandığını belirten Tümtürk, Çin resmi ajansı tarafından verilen rakamların teyide muhtaç olduğunu, ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olabileceğini belirtti. Bölgeyle temas kurmaya çalıştıklarını belirten Tümtürk, şöyle konuştu:

"Temas kurduktan sonra olayı daha net bir şekilde inceleyebilieceğiz. Saldırıda bomba olup olmadığıyla alakalı da net bir bilgi yok. Çinliler, Doğu Türkistanlıların yaptığı tüm eylemleri, bombalı, silahlı eylem, terörist, radikal eylem gibi göstermeye çalışıyor. Doğu Türkistanlıları terörist gibi gösterme gayretindeler. Çin resmi haber ajansının ve Çin Dışişleri Bakanlığının açıklamış olduğu gibi bugüne kadar eylemlerde Doğu Türkistanlıların elinde ne silah bulundu ne patlayıcı. Ne de böyle bir örgüt tespit edilmiş değil."

Olayın meydana geldiği bölgede yaklaşık 20 gün önce Çin askerlerinden kaçarak hayatlarını kurtarmak isteyen 11 Doğu Türkistanlının sınırı geçerek Kırgızistan'a sığındığını, Kırgız askerlerinse bu 11 kişiyi canlı ele geçirecek imkanları olmasına rağmen "kurşuna dizdiğini" öne süren Tümtürk, şunları kaydetti:

"5 askeri aracın imha edildiği olayın meydana geldiği yerde Kırgız askerler tarafından öldürülen kardeşlerimizin akrabaları olabilir. Bu katledilen kardeşlerimizin akrabaları Çin takibine takılmış olabilir. Bu kardeşlerimiz Çin'in antidemokratik eylemini protesto etmek için bu eylemi gerçekleştirmiş olabilir. Çin haber ajansı ve Çin resmi kaynakları, 'bu eylemi, teröristler, bölücüler gerçekleştirdi' şeklinde açıklama yapıyor. Biz Dünya Uygur Kongresi olarak kardeşlerimizin üzerindeki bu iddiaları kesinlikle reddediyoruz. Bunu, kültürüne, hürriyetine, namusuna, dinine, diline, seyahat özgürlüğüne sahip çıkmaya çalışan topyekün bir milletin, Türk milletinin imhasına yönelik bir başkaldırı olarak addediyorum. Bu eylem milli direniştir. 64 yıldır Doğu Türkistan'daki Çin işgaline karşı milli uyanıştır. Bunu tamamen hak arayışı olarak addediyoruz."

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere Avrupa Parlamentosu ve İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan bağımsız gözlemciler göndererek olayın araştırılmasını talep ettiklerini belirten Tümtürk, "Doğu Türkistan'ın izole edilerek kapalı kutu haline getirilmeye çalışıldığını" söyledi.

Bölgede Nisan 2013'te başlayan ve bugüne kadar 12 vilayet ve ilçelerde devam eden eylemlerin "milli mücadele ve direniş çabası" olduğunu söyleyen Tümtürk, "Bu eylemler, hiçbir silahı, patlayıcısı olmadan, sopalarla, benzinlerle, taşlarla bıçaklarla bir milletin nasıl mücadele verdiğinin resmidir" dedi.
Çin'in, dünyanın en büyük, en güçlü ordularından birine sahip olduğunu ifade eden Tümtürk, "Çin, askeri güçlerini bir milleti yok etmek için kullanmaktadır" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER