ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:17

Çine'deki suç örgütü davasında karar


Aydın'ın Çine ilçesinde suç örgütü kurdukları ve örgüt yöneticisi oldukları suçlamasıyla yargılanan Nurullah E. ve Şahin Y, 21 yıl 7'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.
    
İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, yargılanan 12 sanıktan tutuklu bulunan Nurullah E. ve Şahin Y. katıldı. Mahkeme, ''Örgüt kurma ve örgüt lideri olma'' iddiaları ile yargılanan Nurullah E. ve Şahin Y'yi 21 yıl 7'şer ay hapis cezasına çarptırdı.
    
Mahkeme, aynı suç kapsamında yargılanan, ancak daha önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıklardan Hüsamettin B. ve Ekrem A'ya ''Nitelikli yağma'' suçundan 2 yıl 6'şar ay, Alaattin B'ye çeşitli suçlardan 4 yıl 7 ay, Ergün T'ye çeşitli suçlardan 15 yıl 5 ay, Fikret S'ye çeşitli suçlardan 2 yıl 11 ay, Bilal Y'ye çeşitli suçlardan 2 yıl 11 ay hapis cezası verdi.
    
Mehmet U'nun ''Örgüt üyesi'' olma suçundan 1 yıl 15 gün ve ''Yağma'' suçundan 1 yıl 8 ay ile cezalandırılmasına, ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme heyeti, Erkan M'nin ''Örgüte üye olma, yardım ve yataklık etme'' suçlarından 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, ''Nitelikli yağma'' suçundan beraatına karar verdi.
    
Mahkeme, ayrıca 2 sanık hakkında beraat kararı verdi, tutuksuz yargılanan ve ceza alan 8 sanık hakkında da yakalama emri çıkarttı.
    
     -Olay-
    
     Çine ilçesinde bazı vatandaşların şikayeti üzerine polis, 2010 Kasım ayında ''İstanbullular'' olarak bilinen Nurullah E. liderliğindeki silahlı suç örgütünün haksız ekonomik çıkar elde etmek amacıyla cebir ve tehdide dayalı suçlar işlediklerini tespit etmiş, yapılan operasyonla çok sayıda zanlıyı gözaltına almıştı.
     Davada, 2000 yılında gerçekleşen ''kamyoncu Tuncay Karadağ cinayeti'', 2006 yılında yaşanan ''garaj kurşunlanması'' ve ''Nurullah E'nin kurşunlanması'' gibi ilçede yaşanan birçok olay konu edilmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER