ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:48

Çin'den Japonya seçimleri ve Suriye açıklaması


Çin yönetimi, Japonya'da seçimi kazanan Liberal Demokrat Parti lideri Şinzo Abe'nin Çin politikasında barışçıl yollardan ilerlemesini umduğu açıklamasını yaptı.
     Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ''Çin ve Japonya arasındaki ilişkilerin her iki taraf için de en önemli ikili ilişkilerden biri olduğunu'' söyleyerek, ''Pekin ve Tokyo arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişiminin hem iki ülke için hem de tüm Asya için büyük önem taşıdığını'' kaydetti.
     ''Tokyo'nun Çin politikasında izleyeceği yolun kendileri tarafından büyük dikkatle izlendiğinin'' altını çizen Sözcü Hua, ''Japonya'nın Çin ile olan ilişkilerinde karşı karşıya olduğu sıkıntı ve sorunları derin bir şekilde idrak etmesini ve çözüm adına gerekli tavrı takınmasını umuyoruz'' ifadelerini kullandı.
     Hua ayrıca, Tokyo yönetimine ''Bölgede barış ve istikrar adına yapıcı rol oynaması'' yönündeki çağrılarını yineledi.
     Çin Dışişleri Sözcüsü, dün yaptığı açıklamada ise, ''Japonya'nın ikili ilişkilerdeki mevcut zorluk ve sorunları derinlemesine idrak etmesi ve ilişkilerin seyrinde gerçekçi bir tavır sergilemesi gerektiğini'' kaydetmişti.
     LDP lideri Şinzo Abe, seçim kampanyası sırasında verdiği mesajlarda, Çin'le ilişkilerde daha sert bir politika izlenmesinden yana olduğunu vurgulamıştı.
    
     -Suriye'de geçiş yönetimi oluşturulması-
    
     Sözcü Hua, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili, "şiddet yoluyla Suriye sorununun çözülmeyeceğini, siyasi çözümün tek gerçekçi çıkış yolu olduğu" görüşünü dile getirdi.
     "Çin tarafının Suriye halkının seçimlerine saygılı olduğunu" belirten Hua, "Suriye'deki tüm tarafların büyük ölçüde kabul edebileceği siyasi bir çözüm taslağı konusunda Çin'in yapıcı ve açık bir tavır takınacağını" söyledi.
     "Bir kez daha Suriye'deki tüm taraflara ateşkes ve şiddetin durdurulması çağrısı yapıyoruz" diyen Hua, "Tüm taraflar arasında diyaloğun başlayıp, siyasi dönüşüm sürecinin haritası çıkarılmalı" dedi.
     Hua, "geniş temsil niteliği haiz bir geçiş yönetimi oluşturulması" çağrısında bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER